Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie jest inicjatywą zawiązaną przez grupę aktywnie działających mieszkańców regionu. Powstaliśmy dzięki porozumieniu osób działających w różnych organizacjach i instytucjach. Połączyło nas doświadczenie w realizacji interdyscyplinarnych projektów i chęć dalszego działania na rzecz naszego otoczenia. 

Z biegiem czasu nasze pomysły i projekty ewoluowały w konkretne działania w różnych obszarach. Ich wspólnym celem jest animowanie aktywności społecznej - działań kulturalnych, edukacyjnych, sportowych i obywatelskich - rozwój środowiska akademickiego oraz wzbudzanie potencjału wśród mieszkańców Białegostoku i Podlasia.

Nasze cele:

Aktywizacja lokalnych działaczy, promowanie postaw otwartych, wspólnych inicjatyw i rozwój społeczeństwa obywatelskiego - to główne cele Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie. Najważniejsze jest zaangażowanie mieszkańców w sprawy swojego otoczenia. Służy temu realizacja solidarnych, konstruktywnych projektów.

Naszą misją jest budowa środowiska społecznego i obywatelskiego w naszym regionie. Chcemy też, aby Białystok był dynamicznym ośrodkiem akademickim, tętniącym kreatywnym życiem studenckim i naukowym. Bez zaangażowania społeczności, wspólnych inicjatyw i współpracy ponad podziałami nie da się tego planu zrealizować.

Chcemy, aby mieszkańcy naszego regionu poznali możliwości jakie daje im demokracja, w tym bogactwo jej lokalnych form. Pokazujemy narzędzia, jakimi dysponują w trakcie kontaktu z władzami lokalnymi, regionalnymi i państwowymi. Punktem wyjścia jest zmiana mentalności, rezygnacja z biernego oczekiwania i postaw roszczeniowych. Rozwój i zmiany w regionie są możliwe tylko dzięki aktywnej postawie, otwartości i obywatelskim zaangażowaniu.

Naszym celem jest rozwój zasobów ludzkich, jakie posiada nasze miasto i region. Chcemy, aby akcje - jakie organizowaliśmy i będziemy organizować - stały się rozpoznawalne wśród Podlasian. Przede wszystkim zaś chcemy, aby nasze akcje wzbudzały i inspirowały do działania innych mieszkańców.

Promujemy pozytywne inicjatywy. Nasze perspektywy są długoterminowe. Nie chodzi nam o zorganizowanie pojedynczych imprez, ale o włączenie mieszkańców w życie ich lokalnych społeczności. Chcemy, aby ludzie zrozumieli, że mają możliwości realizacji własnych pasji, zainteresowań, a przede wszystkim - że są w stanie zmienić rzeczywistość społeczną tak, aby odpowiadała ona ich pragnieniom, aspiracjom i wyobrażeniom.

Filozofia działania:

Staramy się aktywizować nasze otoczenie, pokazywać mieszkańcom Podlasia możliwości, inicjować projekty, ożywiać rzeczywistość społeczną, wzbudzać kreatywność, uczyć zaangażowania, ograniczać zobojętnienie i społeczną znieczulicę. Zachęcamy i propagujemy, a także pomagamy w realizacji ciekawych pomysłów, które nastawione są na wzbogacenie życia społecznego, ożywienie aktywności społecznej i rozwój naszego regionu.

Wiedza -> Współpraca -> Rozwój
(04.2017) Miło nam poinformować, że 24 kwietnia 2017 r. rozstrzygnięto konkurs grantowy w ramach priorytetów 3. i 4. Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2017, w którym nasz projekt "Wiedza -> współpraca -> rozwój" znalazł się wśród dofinansowanych inicjatyw.
Zapraszamy do Open Space Plaza - przestrzeń biurowa dla NGO w centrum miasta
(01.2017) Przestrzeń biurowa - pokoje biurowe z wyposażeniem oraz przestrzeń wspólna w ścisłym centrum Białegostoku do wykorzystania. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami współpracy i kontaktem w celu ustalenia szczegółów.
Skradziono dane i pieczątkę Stowarzyszenia
(08.2015)
Otwarcie Węglowej 2 sierpnia!
(07.2015) oficjalne otwarcie Węglowej po realizacji I Etapu Społecznej Koncepcji odbędzie się 2 sierpnia. Wkrótce poinformujemy o zaplanowanych atrakcjach. Już teraz można korzystać z placów zabaw i terenów rekreacyjnych.
Otrzymaliśmy nagrodę Kulturalne Gryfy!
(05.2015) Kulturalne Gryfy to nagroda przyznawana przez radnych z komisji kultury i promocji miasta Rady Miasta Białystok. Jest to pierwsza edycja tej nagrody przyznawana za działalność w roku 2014. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zostało laureatem Kulturalnych Gryfów w kategorii Organizacja Pozarządowa.
Otrzymaliśmy Nagrodę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
(03.2015) Nagroda główna VII Edycji Ogólnopolskiej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury w kategorii organizacji pozarządowych za wybitne przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym.
Konkurs na instalacje artystyczne w ramach Festiwalu LUMO BJALISTOKO
W ramach Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko” Organizatorzy ogłaszają konkurs na opracowanie, wykonanie i prezentację instalacji artystycznych w ramach Festiwalu. Udział w nim mogą wziąć osoby pełnoletnie, które wykazują się wiedzą na ten temat oraz wyślą w terminie swoje prace konkursowe. Nabór prac konkursowych trwa od 13 sierpnia 2014 r. do 7 września 2014 r.
Zapraszamy na seminarium otwierające projekt dotyczący transgranicznej turystyki rowerowej
(07.2014) Już 11-12 sierpnia 2014 r. w Rzeszowie odbędzie się seminarium otwierające projekt, w ramach którego we współpracy z partnerem z Ukrainy będziemy tworzyć i promować turystykę rowerową między Polską a Ukrainą. Kolejnymi etapami projektu będzie wspólna wycieczka rowerowa oraz konferencja we Lwowie.
Zapraszamy na warsztaty "Świecąca przestrzeń miejska"
Na szkolenia zaprosimy przyszłych animatorów działań lokalnych – aktywistów, którzy chcą angażować się w życie miasta, a dzięki naszemu przedsięwzięciu poznają się nawzajem i dowiedzą się, jak profesjonalnie zadbać najbliższą przestrzeń
Raport z badania "Diagnoza sektora kultury ..." już dostępny
Zachęcamy do przeczytania raportu z prac badawczych w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Obserwatorium Kultury
Masz ciekawy pomysł? Zgłoś się do nas
Kreatywne Podlasie od zawsze wspiera ciekawe inicjatywy! Jeżeli masz fajny pomysł, który chciałbyś zrealziować, ale brakuje Ci merytorycznego wsparcia - zgłoś się do nas.
Zapytanie ofertowe: Koordynator projektu transgranicznego
W związku z realizacją projektu w ramach programu PL-BY-UA Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie poszukuje Koordynatora Projektu
Poznaj i zaopiniuj społeczną koncepcję Węglowej!
Czym jest społeczna koncepcja Węglowej? Jak powstała i co zakłada? Zapraszamy na otwarte spotkanie, na którym zaprezentujemy i poddamy pod dyskusję jej projekt. Odbędzie się ono w najbliższy czwartek (7.11) w Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” przy ul. Skłodowskiej 8. Początek o godz. 19:00.
17.11 zapraszamy na białostockie obchody Międzynarodowego Dnia Studenta
Już w najbliższą niedzielę (17.11) zapraszamy na białostockie obchody Międzynarodowego Dnia Studenta. W tym roku skupiamy się na sztuce wizualnej – fotografii i graffiti.
Tworzymy wielkoformatową instalację na Węglowej!
W sobotę 21 września na drzwiach magazynu nr 5 na terenie powojskowym przy ul. Węglowej powstanie ogromna instalacja artystyczna - seria wielkoformatowych wlepek.
Trwają zapisy na III Mistrzostwa Polski w Turbogolfie Białystok 2013 - 14 września 2013 r.
zapisy: bezpośrednio przed zawodami - od godziny 15.00 oraz na adres mailowy:turbogolf@kreatywnepodlasie.pl - zapisy trwają aż do 14 września, sprzęt i instruktaż - zapewniają organizatorzy start zawodów - godzina 16.00,
PAMIĘĆ NA WARSZTACIE zaproszenie na bezpłatne warsztaty „Kreatywna praca nad pamięcią historyczną” w ramach projektu „Wyrwa w pamięci”
Już we wrześniu na Węglowej będzie można zobaczyć pierwsze działania powstałe w ramach projektu „Wyrwa w pamięci” – wielkoformatowe vlepki oraz graffiti, według projektu nagrodzonego w ogólnopolskim konkursie. Przy okazji zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów na cykl bezpłatnych warsztatów z fantastycznymi młodymi twórcami. Celem tych zajęć jest wspólna, kreatywna praca nad pamiątkami z przeszłości – przedwojennymi zdjęciami białostoczan, którzy w latach 40. byli deportowani, a o których losach chcemy dziś opowiedzieć językiem ludzi młodych.
II Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej
W niedzielę 15 września w godz.13.00-21.00, zapraszamy na II Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej, które odbędą się w centrum Białegostoku na Rynku Kościuszki. Podczas targów swoje produkty i usługi prezentować będą podmioty ekonomii społecznej (organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, przedsiębiorstwa społeczne) działające nie dla zysku, ale w celach społecznych. Instytucje te wspierają dzieci, osoby niepełnosprawne, bezdomnych, bezrobotnych. Wystawom towarzyszyć będzie program artystyczny prezentowany na scenie.
Jak chcesz, żeby wyglądała Węglowa - wyraź swoją opinię w ankiecie
Czy chcesz, żeby na Węglowej powstał nowy białostocki park miejski? A może park linowy, teren rekreacyjny dla osób starszych lub boisko dla młodzieży? Masz inne ciekawe rozwiązania? Podziel się swoimi pomysłami! Wypełnij ankietę http://tnij.org/ankieta-weglowa na podstawie której będzie opracowywana społeczna koncepcja zagospodarowania terenu Węglowej.
Impreza dla wszystkich, którzy nie korzystali z Węglowej
Chcemy, aby w imprezie wzięły udział organizacje, które do tej pory nie prowadziły działalności na Węglowej. Chcemy, żeby białostockie NGO i ich odbiorcy poznali potencjał kompleksu i zaczęły go wykorzystywać. Węglowa może lepiej służyć mieszkańcom miasta!
Kultura dla Obywateli - głosuj na Wielkoformatową Galerię Sławnych Białostoczan
Zachęcamy do głosowania nasz projekt w ramach konkursu Kultura dla Obywateli. Dzięki Waszemu głosowi możliwe będzie stworzenie wielkoformatowych murali prezentujących zasłużone dla naszego miasta postacie. http://www.bialystok.pl/1258-kultura-dla-obywateli/default.aspx
Warsztaty w ramach projektu Węglowa - Społeczna Koncepcja - ruszyły
Weź udział w opracowaniu Społecznej Koncepcji zagospodarowania Węglowej! Zapraszamy do zarejestrowania się i wzięcia udziału w warsztatach – wciąż czekamy na Ciebie :-)
Zapraszamy na stronę Dnia Munduru!
(2014.04) Uruchomiliśmy już stronę Dnia Munduru. Wszelkie aktualne informacje o projekcie dostępne są pod www.dzienmunduru.pl
Inicjatywa Społeczna Roku 2013 dla Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie
(05.2014) Niezmiernie miło nam poinformować, iż Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie dostało wyróżnione Grand Prix w ramach konkursu Inicjatywa Społeczna Roku organizowanego przez Wojewodę Podlaskiego. Nagroda została przyznana za projekt Węglowa - Społeczna Koncepcja.

  

www.openspaceplaza.pl

 

Pogotowie Kulturalno Społeczne

  

Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok

Podlaskie Stowarzyszenie Japońskich Sztuk Walki Cho Bu Kan

wspierają nas:

Fundacja im. Stefana Batorego  

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  

Narodowe Centrum Kultury 

MPiPS - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich      

Białostocki Park Naukowo - Technologiczny       

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego  

Marszałek Województwa Podlaskiego                

Urząd Miejski w Białymstoku         

Prezydent Miasta Białystok                           

Wojewoda Podlaski              

  

Politechnika Białostocka              

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji         

STOWARZYSZENIE KREATYWNE PODLASIE

 

Biuro:

ul. Branickiego 15, 15-085 Białystok

E-mail: biuro@kreatywnepodlasie.pl

Tel. kom: +48 608 532 074

 

Adres korespondencyjny:

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

ul. Pułkowa 5A/34, 15-143 Białystok

 

NIP 542-30-80-026

REGON 200209159

KRS 0000305386 

×
×

 1. Idea projektu

 

Wielkoformatowa galeria uwieczniająca podobizny osób najbardziej zasłużonych dla Ziemi Podlaskiej będzie  prawdopodobnie największą tego typu galerią w Polsce, złożoną z 3 murali  rozmieszczonych w różnych miejscowościach województwa.   

Główny celem projektu stanowi innowacyjna forma promocji dziejów Podlasia. Galeria miała by  przybliżyć szerokim grupom odbiorców postaci najbardziej wybitnych mieszkańców regionu. . Nasze województwo wychowało wiele znamienitych postaci. Aranżując w nowoczesny sposób niezagospodarowane miejskie plenery, warto przypomnieć Podlasianom, że och dom był dawniej miejscem życia wielu kluczowych dla historii postaci, budując tym samym wiarę w poczucie podlaskiej tożsamości.. Bez wątpienia województwo dzięki temu zyska na rozpoznawalność w skali kraju jako region, w którym tradycje historyczne, są nadal pielęgnowane, a łączone ze street arte'm pozwalają się odkryć na nowo. Jednocześnie trwałość malowideł sprawi, że przez wiele lat będą zdobić przestrzeń publiczną, wzbudzając powszechny podziw.

Galeria  murali niewątpliwie stała by się spektakularną atrakcją turystyczna, i kreatywną formą promocji wartościowych postaci zapisanych grubą czcionka na karatach historii.  Wielkopowierzchniowe grafiki pozwoliły by nie tylko obcować na co dzień ze sztuką mieszkańcom , ale również  stanowiły by obowiązkowy punktem na mapie turystycznej, przyciągając do miejscowości w której powstaną  ważny punkt na szlaku turystycznym Podlasia.

Szanse wykazania się mieli by również lokalni artyści, którzy  nie mieli dotąd wystarczających możliwości prezentacji swojego warsztatu, mimo tkwiącego w ich umiejętnościach potencjału. Jednocześnie projekt ma być zachętą do podjęcia dyskusji na temat ożywienia przestrzeni publicznej poprzez połączanie form audiowizualnych z budującym tożsamość historyczną   przekazem  . Wielkoformatowa Galeria Sławnych Podlasian ma  pokazać, że z tym regionem związani są ludzie, którzy dokonywali niegdyś „wielkich rzeczy”, a co za tym idzie możemy takowych dokonać także dzisiaj . To swoisty rodzaj hołdu oddany przez mieszkańców ich małej ojczyźnie – ojczyźnie, która w 2013 roku będzie obchodziła swoje 500 lecie.

 

 

 

 

2. Bohaterowie murali

 

Nim rozpoczną się pracę pragniemy przeprowadzisz szeroko debatą społeczną, podczas której mieszkańcy Podlasia będą mogli wskazać poprzez głosowanie kandydatury szczególnie zasłużonych dla regionu. W ramach dotychczasowej współpracy z historykami i ekspertami udało się nam wytypować kilka postaci związanych z Podlasiem, których wizerunek powinien warty uwiecznienia.

 

W gronie potencjalnych postaci znalazły się (w kolejności alfabetycznej):

-     Irena Białówna (1900-1982) – lekarka i działaczka konspiracyjna, patronka ulicy;

-     Izabela Branicka (1703-1808) – współtwórczyni rozwoju Białegostoku;

-     Jan Klemens Branicki (1689-1771) – mecenas kultury i sztuki, współtwórca rozwoju Białegostoku;

-     Stanisław Bukowski (1904-1979) – architekt i urbanista, współtwórca powojennej odbudowy Białegostoku; 

-     Jan Glinka (1890-1963) – archiwista, działacz społeczny i historyk Białegostoku;

-     Ryszard Kaczorowski (1919-2010) – polityk i działacz społeczny, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie;

-     Alfons Karny (1901-1989) – rzeźbiarz, twórca m.in. wizerunków znanych Polaków;

-     Władysław Liniarski (1897-1984) – oficer, komendant białostockiego ZWZ-AK i AKO;

-     Antoni Lubkiewicz (1896-1928) – redaktor i wydawca „Dziennika Białostockiego”;

-     Sylwester August Mirys (1700-1790) – autor dekoracji rezydencji Branickich;

-     Nora Ney (1908-2003) – aktorka, gwiazda kina międzywojennego;

-      Seweryn Nowakowski (1894-?) – prezydent Białegostoku w latach 1931-1939;

-     Ryszard Skibiński (1951-1983) – muzyk, założyciel zespołu Kasa Chorych;

-     Piotr Wiesiołowski (?-1621) – marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego, przez przeszło pół wieku właściciel Białegostoku, fundator kościoła farnego oraz pałacu;

-     Ludwik Zamenhof (1859-1917) – lekarz, twórca języka esperanto;

Finałową trójkę najbardziej zasłużonych dla regionu postaci wytypują mieszkańcy Podlasia podczas przeprowadzonego w ramach projektu plebiscytu.

3. Przykładowe wizualizacje

Poniższe wizualizację przedstawiają podobizny sławnych Podlasian, ulokowane na szczytach budynków położonych w pobliżu najbardziej ruchliwych, białostockich arterii. Ostateczny wybór miejsc, w których zostaną ulokowane malowidła jest uzależniony od wyniku plebiscytu. Murale zostaną zlokalizowane w miejscach powiązanych z osobami prezentującymi ich sylwetki.

  Wizualizacja 1. Ludwik Zamenhof i Jan Klemens Branicki al. Solidarności, Białystok

Wizualizacja 2. Ryszard Kaczorowski,               


ul. Waszyngtona, Białystok.               

 

Minimalna trwałość naszego malowidła  wynosi 5 lat, maksymalna sięga kilkunastu.

Przez ten czas przestrzeń publiczna Podlasia będzie mogła cieszyć się się stworzoną wspólnie z nami innowacyjną , pierwszą tego typu galerią w Polsce.

 

4. Harmonogram projektu

Etap

Luty

2013

Kwiecień

2013

Maj- czerwiec 2013

Lipiec- Sierpień

2013

Sierpień-październik 2013

Listopad 2013

I

Debata ekspertów.

 

II

 

Publikacja listy kandydatur.

 

III

 

Prezentacja kandydatur, plebiscyt.

 

IV

 

Wybór lokalizacji i projektów.

 

V

 

 

Malowanie.

 

 

VI

 

Prezentacja gotowych murali.

 

 

5. Organizator

 

Projekt „Wielkoformatowej Galerii…” realizuje Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie – organizacja pozarządowa działająca od 2008 r., blisko związana z północno-wschodnią częścią Polski. Naszym celem jest aktywizacja młodego pokolenia w celu integrowania się wokół inicjatyw społecznych – edukacyjnych, obywatelskich, kulturalnych i sportowych – oraz propagowanie na Podlasiu innowacyjnego i kreatywnego sposobu myślenia.

Członkami organizacji są młodzi, kreatywni Podlasianie – przede wszystkim studenci, doktoranci i absolwenci uczelni regionu. Różnorodność współpracujących ze sobą osób, działających w ramach interdyscyplinarnych projektów sprawia, że nasze przedsięwzięcia odbijają się szerokim echem wśród mieszkańców i opinii publicznej województwa.

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zrealizowało i realizuje – samodzielnie oraz w wielu partnerstwach z różnorodnymi organizacjami z regionu – szereg innowacyjnych projektów. Nasi członkowie biorą aktywny udział w poszerzeniu oferty kulturalnej Podlasia, a także w budowaniu świadomego społeczeństwa obywatelskiego.

Cykliczne projekty Stowarzyszenia to Dzień Munduru, Rap Piknik, Międzynarodowy Dzień Studenta oraz Podlaskie Targi Spółdzielczości. Informacje o wszystkich inicjatywach są dostępne na oficjalnej witrynie internetowej Stowarzyszenia: www.kreatywnepodlasie.pl oraz stronie na portalu Facebook: http://www.facebook.com/KreatywnePodlasie.

 

Zachęcamy do współpracy

 

Wszystkich, tych, którzy chcieli by pomóc  „Wielkiej Galerii Sławnych Podlasian” zapraszamy do współpracy. Chętnie zapoznamy się z wszystkimi propozycjami,które mogły by przyczynić się do sprawnej realizacji projektu.

 

 

×

 więcej informacji wkrótce

×

 to portal, aplikacja i happeningi z zakresu edukacji ekologicznej w nowatorskim wydaniu. Poszukujemy środków na realizację tego projektu. Zainteresowanych współpraca zapraszamy do kontaktu. 

×

 To cykl działań mających na celu animowanie przestrzeni miejskiej. Chcemy, aby mieszkańcy mieli możliwość korzystania w sposób kreatywny z zasobów swojego osiedla i gminy. Zwykły śmietnik można wykorzystać jako element małej architektury, bez naruszenia jego funkcji. Warto również przypomnieć do czego służą niektóre strefy i obszary, a więc przywrócić pierwotne funkcje obiektów i elementów infrastruktury. 

×

 W chwili obecnej nie ma narzędzia monitorującego prace naszych reprezentantów w samorządzie lokalnym. Chcemy stworzyć portal, którego wzorem byłby http://sejmometr.pl/ , jednak jego funkcjonalność dostosowana była do specyfiki samorządu lokalną

×

Wierzymy, że przystanki komunikacji miejskiej mogą zarówno integrować czekających na autobus, jak i edukować.

Więcej informacji wkrótce.

×

 zachęcamy do współpracy przy stworzeniu pierwszej strzelnicy czarnoprochowej oraz cyklu warsztatów prezentujących dawne bronie naszego regionu

×

Postulujemy wprowadzenie infrastruktury umożliwiającej grę w szachy w miejscach publicznych. Chcemy, aby każdy białostoczanim miał możliwość gry w szachy w plenerze miejskim

Naszym kolejnym projektem jest wprowadzenie infrastruktury miejskiej umożliwiającej grę w szachy na otwartym powietrzu. Chcemy, aby w naszym mieście każda osoba miała możliwość spędzenia czasu w sposób konstruktywny, kreatywny i pożyteczny. Szachy nie bez powodu są nazywane "grą królewską". Gra w szachy rozwija wyobraźnię, umysł, inteligencję, uczy planowania i myślenia perspektywicznego. Szachy o sztuka, nauka i rozrywka. Dajmy naszym mieszkańcom możliwość gry w szachy na świeżym powietrzu. Propagujmy ten sport, jako formę wypoczynku, treningu umysły i formę rozrywki. O ile piękniejsze było by nasze miasto, gdyby zawsze idąc alejką parkową moglibyśmy dosiąść do grających na choćby jedną partyjkę...
 
Chcemy, aby w miejscach szczególnych dla naszego miasta, takich jak Rynek Miejski, czy w szeregu parków miejskich i osiedlowych, pojawiły się trwałe stoliki do gry w szachy. Wiemy, że rodzaj stolików, ich wykonanie, miejsce ich usytuowanie jest ważne. Wierzymy, że wprowadzą one do naszej przestrzeni miejskiej powiew świeżości, a wszyscy zainteresowani będą mogli do woli z nich korzystać , rozwijając swoją pasję i trenując umysł. 
×
×

 Zachęcamy do udziału w projekcie "Nowe narzędzia, nowe możliwości". 

Zachęcamy do udziału w projekcie Nowe Narzędzia Nowe Możliwości. 

To projekt, który wspiera organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Udostępniamy w pełni wyposażone biuro, przeznaczone do codziennej działalności społecznej oraz szkolimy z wykorzystania oprogramowania pomagającego lepiej realizować swoje działania. 

Zakres projektu

1. Udostępnienie w pełni wyposażonego biura

2. Szkolenia z zakresu nowych technologii w działalności społecznej

3. Wdrożenie oprogramowania i rozwiązań TIK w organizacjach

4. Stworzenie materiałów edukacyjnych na temat technologii wspierającej działalność

 

Darmowe, wyposażone biuro dla NGO i grup nieformalnych, szkolenia z IT dla NGO, wdrożenie rozwiązań informatycznych w organizacji – w ramach projektu Nowe narzędzia, nowe możliwości.

W ramach projektu w 2016 r. działała otwarta pracownia co-workingowa dla białostockich organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Zapraszaliśmy przede wszystkim tych, którzy chcieli poznać i wykorzystywać w swojej pracy sposoby obniżenia kosztów i zwiększenia potencjału swoich działań.

Otwarte było biuro i stanowiska pracy, wyposażone w niezbędny sprzęt - laptopy, drukarki, skanery, projektory, magazyny danych, akcesoria biurowe. Wyszkoleni specjaliści starali się przekazać wiedzę zakresu sposobu organizacji pracy i realizacji projektów, a także wykorzystania oprogramowania ułatwiającego funkcjonowanie i obniżające koszty.

Celem projektu było zwiększenie potencjału trzeciego sektora w Białymstoku, poprzez wyposażenie aktywnych organizacji i grup nieformalnych w wiedzę i kompetencje dotyczące nowoczesnych, elektronicznych narzędzi zarządzania oraz komunikacji, wdrożenie takich rozwiązań i narzędzi w organizacjach, a także wypromowanie nowych metod, narzędzi i form zarządzania i komunikacji wśród organizacji zarejestrowanych i działających w Białymstoku.

„Co-Workingowe” biuro dla organizacji i grup wsparcia mieściło się w budynku przy ulicy Branickiego 15 w Białymstoku. Pracownia była otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 19.00. W pełni wyposażone biuro udostępniało posiadane zasoby, niezbędne do codziennej pracy (stanowiska pracy, komputery, drukarkę, ksero, papier, akcesoria biurowe, flipcharty, tablice, projektory multimedialne, aparaty i inne) oraz wsparcie specjalistów posiadających bogate doświadczenie w działalności pozarządowej i społecznej.

W ramach projektu organizowane były również szkolenia, które prowadzili wysokiej klasy specjaliści z zakresu współczesnych elektronicznych narzędzi zarządzania i komunikacji. Zajęcia odbywały się w wybranych terminach dla grup 10-osobowych. Ich uczestnicy otrzymali nie tylko wiedzę, ale również wsparcie bezpośrednie od szkoleniowca, który na podstawie ich problemów, wdrażał rozwiązanie informatyczne w organizacji.

 

Tematyka szkoleń:

Warsztat 1. Metody pracy zdalnej i narzędzia informatyczne obniżające koszty funkcjonowania organizacji  

Tematyka warsztatów dotyczyła narzędzi pracy zdalnej, które umożliwiają realizacje celów działania organizacji bez konieczności posiadania własnego biura. Pojęcie pracy zdalnej dotyczy zarówno zarządzania i weryfikacji pracy członków organizacji, jak również współpracy na odległość. Szkolenie umożliwiało rozwiązanie problemu, jakim jest brak przestrzeni, w której NGO mogą normalnie funkcjonować, realizować spotkania, wspólnie pisać projekty. Szkolenie pokazało, że brak dostępnej sali, czy niepasujący wszystkim termin spotkania nie musi powodować ciągłego przekładania zebrań, odkładania wspólnej pracy na późniejszy termin.

Narzędzia informatyczne i nauka sposobu ich wykorzystania pozwoliły na podniesienie efektywności realizowanych działań. Organizacje mogą pracować online, wszyscy członkowie zespołu mogą pracować jednocześnie na tych samych dokumentach, możliwa jest komunikacja głosowa, a także wideokonferencje i webinaria. Do tego typu pracy należy umieć wykorzystywać odpowiednie narzędzia oraz koordynować pracę zespołu w określony sposób. Te i inne rozwiązania pozwalają na obniżenie kosztów funkcjonowania organizacji, usprawnienie tzw. workflow, szybszą i bardziej efektywną działalność.

 

Warsztat 2. Wykorzystanie narzędzi informatycznych do zarządzania projektami

W trakcie realizacji projektu konieczne jest monitorowanie wszystkich jego aspektów. To nie tylko realizacja zgodnie z założeniami, monitorowanie budżetu, weryfikacja osiągnięcia tzw. kamieni milowych. To także możliwość podziału zadań i weryfikacja ich realizacji przez poszczególnych członków zespołu. Dzięki podnoszeniu kompetencji z zakresu wykorzystania oprogramowania do zarządzania projektami zwiększa się efektywność działań organizacji. Członkowie organizacji będą wiedzieli, co dzieje się w projekcie, kto realizuje, a kto nie realizuje swoich zobowiązań i czym może to skutkować. Opisane oprogramowanie ułatwi również monitorowanie wskaźników i późniejszą ewaluację projektów.

 

Narzędzia zarządzania projektami zostaną omówione pod kątem ich przydatności do różnego rodzaju projektów, w zależności od ich skali, harmonogramu, struktury i złożoności działań, liczby interesariuszy, struktury zarządzania i przepływu zasobów. Warsztat będzie skoncentrowany na narzędziach najbardziej dopasowanych do potrzeb członków grupy zajęciowej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań bezpłatnych.

 

 

Warsztat 3. Digitalizacja, archiwizacja i zarządzanie zasobami w postaci cyfrowej

 

W świecie cyfrowym warto mieć wersje elektroniczne swoich dokumentów. Nie tylko pozwalają to na bardziej efektywną pracę, ale przede wszystkim pozwala zachować trwałość dokumentacji swoich działań, zapewnić ciągłość organizacji i ślad po jej działalności. Cyfrowe repozytoria uniemożliwiają dostęp i zarządzanie nimi w tym samym czasie przez różnych członków organizacji. W momencie, w którym tylko jedna osoba ma dostęp do danych w wersji papierowej, a nie może ich udostępnić innym członkom, w organizacji może wystąpić blokada działań. Posiadanie wszystkich danych w wersji cyfrowej pozwala na ich łatwiejszą archiwizację, zarządzanie dokumentami, weryfikację zasobów. Uniezależnia pozostałych członków organizacji, koordynatorów projektów, od konkretnego członka zarządu lub dostępności miejsca, w którym są przechowywane. Na warsztacie prezentowane będą również sposoby zarządzania dokumentacją w wersji cyfrowej, nadawanie uprawnień do podglądu, edycji, usuwania, archiwizacji. Pozwoli to na skuteczne działania organizacji, obniży koszty funkcjonowania i ułatwi pracę zespołową.

Digitalizacja to także element zachowania dziedzictwa dotyczącego działalności organizacji. Wiele organizacji posiada zasoby w wersjach analogowych, które mogą ulec zniszczeniu – kasety VHS, kasety magnetofonowe, stare zdjęcia, stare pisma, książki, publikacje, ale także przedmioty. Ich digitalizacja pozwala na zachowanie wersji cyfrowej, łatwiejsze udostępnianie i prezentację, promocję własnych zasobów i działalności, a przede wszystkich zachowanie dziedzictwa.

 

Warsztat 4. Narzędzia zarządzania i koordynacji pracy w ramach co-workingu

 

Szkolenie ma pokazać korzyści płynące z co-workingowych metod współpracy, współdzielenia zasobów i przestrzeni lokalowej. Jest to metoda działalności, która może być wspomagana nowoczesnymi, elektronicznymi narzędziami zarządzania i koordynacji pracy. Należą do nich kalendarze, formularze rezerwacji stanowisk pracy lub sprzętu, notatki i protokoły podsumowujące przygotowanie lub utrzymanie wspólnej powierzchni i wyposażenia, a także narzędzia do pracy grupowej - oprogramowanie działające jako usługa, umożliwiające np. wspólną pracę nad dokumentami projektowymi.

 

Warsztaty dotyczące narzędzi organizowania i wspierania działalności co-workingowej będą dopasowanie do potrzeb grupy uczestników. Będą odbywały się w co-workingowym biurze, które w ramach projektu zostanie udostępnione białostockim organizacjom. Dzięki temu wszystkie aspekty zarządzania i komunikacji będą na bieżąco prezentowane na przykładach praktycznych. Wolontariuszami w ramach warsztatów o tematyce co-workingowej będą członkowie organizacji, które współpracują z oferentem w tak zorganizowanym biurze, dzięki czemu będą przekazywać uczestnikom praktyczne wskazówki i doświadczenia dotyczące co-workingu.

 

Warsztat 5. Wykorzystanie nowoczesnych kanałów komunikacji i narzędzi informatycznych do promocji działalności organizacji

 

Wykorzystują nowoczesnych kanałów informacji do kontaktu z otoczeniem jest współcześnie koniecznością. Nie chodzi jedynie o posiadanie i wykorzystywanie kanałów na portalach społecznościowych, czy promocję w mediach. Warsztat dotyczyć będzie narzędzi komunikacji i zasad ich wykorzystania, a obejmować będzie: zasady tworzenia treści, wykorzystanie multimediów, prezentację danych, graficzne przedstawienie przekazu, wybór kanału promocji ze względu na analizę jego skuteczności, dostosowanie przekazu do wybranego kanału, automatyzację procesu komunikacji zewnętrznej, monitorowanie rezultatów działań promocyjnych.

 

Dzięki realizacji warsztatów będzie możliwe lepsze budowanie przekazu promocyjnego, dzięki czemu działalność organizacji będzie zrozumiała dla potencjalnych odbiorców, możliwe będzie przyciągnięcie wolontariuszy i sponsorów. Warsztaty w tym module tematycznym będą ukierunkowane na różnorodne, praktyczne aspekty kontaktu z otoczeniem zewnętrznym NGO.

 

Warsztat 6. Narzędzia budowania oferty, monitorowania potrzeb oraz ewaluacji oczekiwań wolontariuszy

 

Prawie każdą organizację i grupę nieformalną dotyka problem dużej fluktuacji wolontariuszy. Osoby zgłaszają się do organizacji, często nie wiedzą co mogą w niej robić. Nie otrzymują informacji jak mogą się rozwijać, co powoduje że odchodzą. Mimo, że ich kompetencje rosną dzięki zaangażowaniu w poszczególne inicjatywy, zdobyta wiedza i doświadczenie rzadko są wykorzystywane do kolejnych edycji tego samego projektu lub kolejnych przedsięwzięć danej organizacji. Szkolenie ma pomóc w zrozumieniu specyfiki wolontariatu i dostosowania organizacji do efektywnego, długofalowego angażowania wolontariuszy.

 

Warsztaty będą dotyczyły metod monitorowania potrzeb wolontariuszy, ich wiedzy i kompetencji, oczekiwań w stosunku do swojego rozwoju, organizacji i jej odbiorców. Zostaną zaprezentowane narzędzia mierzenia i oceniania potrzeby stosowania działań wolontaryjnych w poszczególnych przedsięwzięciach, optymalizacji sposobu rekrutacji, edukowania i utrzymywania kontaktu z takimi osobami. Prowadzący oraz doświadczeni koordynatorzy wolontariatu opowiedzą o tym, jakie podejście do rekrutowania wolontariuszy jest najlepiej dopasowane do lokalnej specyfiki.

 

 

Warsztat 7. Wykorzystanie elektronicznych narzędzi do kontaktów z administracją publiczną

 

Organizacje pozarządowe mają różnorodne problemy w kontaktach z administracją publiczną. Część z nich jest związana z formami komunikacji - NGO preferują kontakty osobiste lub formę elektroniczną, urzędy opierają się na formach pisemnych. Znaczącym ułatwieniem jest korzystanie z narzędzi elektronicznych umożliwiających kontakt z administracją bez konieczności wizyt osobistych. Jest to szczególnie ważne w kontekście organizacji, których członkowie pracują zawodowo w innych miejscach niż organizacja. Funkcjonujące w naszym kraju narzędzia umożliwiają podejmowanie kontaktu i wywoływanie działań różnych instytucji bez konieczności kontaktu osobistego. Takie rozwiązania jak ePUAP, czy inne platformy rządowe i samorządowe pozwalają zwiększyć skuteczność kontaktu organizacji z administracją. Poruszane kwestie dotyczą również dostępu do informacji publicznej, sprawozdawczości, kontaktu z instytucjami skarbowymi.

 

W ramach tego modułu tematycznego zostaną przedstawione i omówione główne narzędzia istniejące w kraju i naszym regionie. Najwięcej uwagi będzie poświęcone tym, z których najczęściej korzystają lub mogłyby korzystać organizacje biorące udział w projekcie. Zostaną omówione zasoby i narzędzia takie, jak BIP, ePUAP, eBOI, PUE ZUS, platformy witkac.pl i inne, a także systemy wewnętrzne stosowane w administracji publicznej (np. podlaski EZD).

 

Warsztat 8. Wykorzystanie narzędzi informatycznych do komunikacji i zarządzania wolontariuszami

 

Racjonalne zarządzanie zasobami ludzkimi jest niezbędne w realizacji działań organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Wolontariusze są niezbędni w działaniach organizacji, jednak należy pamiętać, jak z nimi współpracować.  Jedni są zbyt mocno eksploatowani, inni nie mają co robić w organizacji. Kontakt z wolontariuszami musi być dopasowany do specyfiki trzeciego sektora (ewidencjonowania działalności wolontaryjnej, dokumentowania udziału wolontariuszy w projektach, konkretnych kryteriów naboru), a z drugiej strony - do idei wolontariatu i oczekiwań osób podejmujących takie działania (poczucie sprawczości, odformalizowanie współpracy, niskie bariery wstępu do NGO lub zaangażowania w projekt).

 

Wykorzystanie narzędzi informatycznych prezentowanych i testowanych w trakcie warsztatu będzie służyło lepszemu zarządzaniu działaniami wolontariuszy na rzecz organizacji. Narzędzia obejmować będą instrumenty włączania wolontariuszy do systemu komunikacji organizacji, zarówno na linii organizacja-wolontariusz, jak również pomiędzy samymi wolontariuszami. Lepsza komunikacja umożliwi lepszą organizację czasu pracy i bardziej skuteczną realizację zadań. Adresaci projektu, dzięki lepszemu zarządzaniu personelem własnym i wolontariuszami, będą bardziej efektywnie wykorzystywali posiadane zasoby i skuteczniej działali na rzecz mieszkańców.

 

Zapisy na szkolenia: https://goo.gl/Llqmyv

.

.

.

.

.

Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 Projekt współfinansowany z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

×

Pracownia informatyczna dla seniorów w centrum Białegostoku – zapraszamy

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zaprasza do nowej bezpłatnej pracowni informatycznej dla osób starszych – otwartej, ogólnodostępnej, przeznaczonej dla wszystkich białostoczan. Placówka działa w centrum naszego miasta, przy ul. Ludwika Zamenhofa 15. Codziennie przy pomocy trenera można dowiedzieć się czegoś o komputerach i Internecie lub rozwiązać swój problem z tej dziedziny. Można też nauczyć się obsługi urządzeń spotykanych na co dzień w mieście, np. kolejkomatu, bankomatu, stacji roweru miejskiego, multimedialnego punktu informacyjnego.

W naszej pracowni codziennie (poniedziałek – piątek) w godzinach od 12:30 do 18:30 można:

- dowiedzieć się, jak skorzystać z komputera osobistego – stacjonarnego lub laptopa (posiadamy 8 wygodnych stanowisk z różnymi urządzeniami, systemami operacyjnymi i oprogramowaniem),

- zdobyć umiejętności przydatne na co dzień, np. pisania tekstu na komputerze, wyszukiwania informacji, odtwarzania i przeglądania multimediów, kontaktowania się przez Internet,

- nauczyć się, odświeżyć swoją wiedzę lub rozwiązać problem związany z korzystaniem z Internetu (np. korzystanie z poczty elektronicznej, kupowanie przez Internet, łączenie się z bliskimi przy pomocy komunikatora, rejestrowanie się do lekarza, rezerwowanie kolejki w urzędzie),

- poćwiczyć korzystanie z komputera lub Internetu na własnym urządzeniu (zapraszamy zwłaszcza z laptopami i wszelkiego typu urządzeniami mobilnymi).

Wszystkich seniorów zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z pracowni informatycznej. Projekt jest otwarty dla każdej osoby starszej (60+) mieszkającej w Białymstoku. Udostępniamy stanowiska i sprzęt, oferujemy pomoc trenera, prowadzimy również warsztaty i zajęcia w grupach.

W pracowni można też uzyskać informacje dotyczące korzystania z urządzeń elektronicznych. Pomożemy w ich uruchomieniu, wyjaśnimy zasady działania, przetłumaczymy instrukcję lub przepiszemy ją do przystępniejszej wersji (np. prostszym językiem, większym pismem).

Szczegółowe informacje o tematyce zajęć, zapisach do grup szkoleniowych, terminach i zasadach działania udzielane są bezpośrednio w Pracowni przez członków zespołu i trenera.

Projekt realizowany w ramach rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych. 

×

Mural Kolażowy #1

Collage Mural #1 Memory - For English version, please read below

Mural Kolażowy #1 Pamięć – to unikatowa praca powstała dzięki połączeniu trzech technik – muralu, reliefu i instalacji świetlnej. W dzień tworzy przestrzenną pracę graficzną, w nocy umożliwia wykorzystanie instalacji świetlnej do zmiany kontekstu dzieła.

 

Mural Kolażowy #1 jest kolażem form artystycznych. Bazując na motywach ludowych oraz archetypach kobiety i domu obraz stworzony uproszczoną kreską jest wkomponowany w okoliczną przestrzeń. Drewniana zabudowa Białegostoku w centrum miasta znajduje się kilkadziesiąt metrów od muralu. Jego zaletą jest wykorzystanie ruchu słońca i zmieniającego się cienia wokół twarzy. Pod reliefem ukryta jest druga twarz – inna wersja wizerunku widoczna dopiero przy interakcji z pracą – podejściu i zajrzeniu za nawis.

W całość muralu wtopiona jest instalacja świetlna, która w nocy zmienia kontekst budynku. Nawiązując do znajdującego się o kilkadziesiąt metrów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej w nocnej wersji muralu kolażowego pojawiają się bioniczne włosy, ułożone ze ścieżek układu scalonego mikroprocesora. Drewniane domu z wersji dziennej znikają. Na ich miejscu pojawiają się drapacze chmur tworzące bajkowe miasto przyszłości, mieniące się kolorami neonów i reklam oraz miejskiego życia.

 

Jak działa Mural Kolażowy # 1? http://giphy.com/gifs/xTiTnhAHPkRH6KWeC4

Galeria : http://daa.pl/galeriamural

  

Koncepcja Muralu Kolażowego została wymyślona i stworzona przez białostockich artystów związanych ze Stowarzyszeniem Kreatywne Podlasie www.kreatywepodlasie.pl i Festiwalem Światła i Sztuki Ulicy LUMO BJALISTOKO www.lumobjalistoko.pl Połączenie sił grafików i street-artowców oraz twórców instalacji świetlnych pozwoliło na stworzenie nowatorskiego projektu. Mural powstał w sierpniu 2015 roku w Białymstoku w ramach Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar i był współfinansowany przez Gminę Białystok.

Zespół pracuje nad nowymi rozwinięciami koncepcji. Idea Muralu Kolażowego pozostawia dużą przestrzeń kreacji rozwiązań. Różnorodne zastosowania i metody wykorzystania reliefu i efektów świetlnych powstałych z jego udziałem na tle muralu dają pole popisu kreatywnym artystom. Serdecznie zapraszamy do współpracy i dzielenia się pomysłami. Jeżeli widzieliście podobne realizacje – dajcie znać na: biuro@kreatywnepodlasie.pl

 

Mural Kolażowy #1 Pamięć

Idea, koncepcja wykonawcza, produkcja – Damian Dworakowski

Projekt graficzny muralu – Grzegorz Radziewicz

Mural – M. Ceirowski, Marcin Boast, Farby – SABO Białystok sabo.com.pl, Bolix,

Relief (malowanie) – Grzegorz Radziewicz www.radziewicz.art.pl

Wykonanie – GLOBARTprint https://www.facebook.com/globartprint

Instalacja świetlna – Marcin Wojdałowicz, Damian Dworakowski, Wojciech Lasik

Podnośnik – JMP Białystok jmp.bialystok.pl

 

Lokalizacja: Białystok, ul. Wiejska 41, 53.118571, 23.145975

.

.

.

.

Collage Mural #1 Memory – it is an unique work formed by combining three techniques: a mural, a relief and a light installation. During the day it creates a spatial graphic work, while at night the light installation substantially changes the form and the context of the work.

 

Collage Mural #1 is a collage of different artistic forms. The work, created with simplified brushstrokes, is based on folk motifs and archetypes of a woman and a house. Painting remains neatly and intricately integrated into the surrounding space. Wooden buildings of Bialystok city center are located just a few meters from the mural. The work uses solar motion that changes the shadow around the face. Under the concealed relief there is also another face. A different version of the image appears only when interacting with work – when the viewer approaches the façade and looks under the overhang countenance.

A light installation is embedded into the whole mural. At night it significantly changes the context of the façade and the work. Referring to the Bialystok Technical University and its Faculty of Computer Science – located just a few dozen meters from the work – the nightly version of the mural is supplemented with bionic hair, arranged into the tracks of an integrated circuit from a microprocessor. Also wooden houses from the daily version fade in the evening. In their place skyscrapers appear – forming the fairytale skyline of a future city, shining with colors of neon lights, shimmering ads and gleaming urban life.

 

How does the Collage Mural #1 work? http://giphy.com/gifs/xTiTnhAHPkRH6KWeC4

Foto galery : http://daa.pl/galeriamural 

The concept of Collage Mural was developed by artists from Bialystok related to the Creative Podlasie Association www.kreatywnepodlasie.pl as well as Steet Art and Light Festival LUMO BJALISTOKO www.lumobjalistoko.pl United efforts of graphic designers, street art artists and light installation creators allowed to create an unique and pioneering visual project. The mural was created in August 2015 in Bialystok during The Rise of Eastern Culture / Another Dimension Festival and was co-financed by the City of Bialystok.

 

Our creative team is now working on new applications of the concept. The open idea of Collage Mural leaves plenty of space for different artistic denouements. A variety of applications – as well as different methods of presenting the relief and lighting effects based of its multidimensionality – create countless possibilities for creative artists. We invite you to collaborate and share your ideas. If you’ve seen similar projects – let us know at: biuro@kreatywnepodlasie.pl

 

Collage Mural # 1 Memory

The idea, the executive concept, production – Damian Dworakowski

Graphic design of the mural – Grzegorz Radziewicz

Mural – M. Ceirowski, Marcin Boast, Paint – SABO Bialystok sabo.com.pl, Bolix

Relief (painting) – Grzegorz Radziewicz www.radziewicz.art.pl

Implementation – GLOBARTprint https://www.facebook.com/globartprint

Light installation – Marcin Wojdałowicz, Damian Dworakowski, Wojciech Lasik

Lift – JMP Bialystok jmp.bialystok.pl

 

 

Location:

Wiejska 41, Bialystok, Poland

Geographical coordinates: 53.118571, 23.145975

 

×

 Festiwal Swiatła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko”

to pierwszy na Podlasiu – festiwal świateł i przestrzeni miejskiej, obejmujący innowacyjne połączenie różnorodnych form sztuki wizualnej, tworzących różnorodny formą, a przy tym jednolity tematycznie cykl wydarzeń kulturalnych.

 

.

W ramach przedsięwzięcia wykorzystane są różnorodne formy, takie jak mapping, animacje, wizualizacje, instalacje artystyczne, działania performatywne  oraz różne formy i techniki street artu. W połączeniu z dźwiękiem i ruchem tworzą one wyjątkowe wydarzenie artystyczne, jakiego dotąd nie było w województwie podlaskim.

 

Instalacje artystyczne stworzone w ramach Festiwalu

.

„Lumo” to w esperanto „Światło” – nazwa Festiwalu jest związana z jego ideą: tworzenia sztuki będącej ponad podziałami – tak jak język esperanto – wykorzystującej wszechobecny element światła na potrzeby kreacji artystycznej. Sztuki stanowiącej ozdobę przestrzeni publicznej – jej element
i twórczą dekorację. Dotąd w północno-wschodniej Polsce nie odbywał się żaden projekt artystyczny, w ramach którego przestrzeń miasta byłaby wypełniana pracami street artowymi, a przy tym oświetlana, iluminowana, wypełniana projekcjami, animacjami i mappingami.

 

Instalacja "Kolczasty Przesmyk"

.

Koncepcja Festiwalu jest wyjątkowa na skalę ogólnopolską – łączenie technik wykorzystujących światło i animację ze street artem do spójnej formuły festiwalowej stanowi nową jakość w skali kraju i w przenosi dotychczasowe podejście do tych środków wyrazu na niespotykany dotąd poziom. Tego typu połączenie umożliwia prowadzenia działań festiwalowych zarówno w dzień jak i w nocy, przy różnych warunkach pogodowych.

 

Iluminacje budynków na ulicy Kilińskiego w Białymstoku

.

Organizacja Festiwalu w Białymstoku stano możliwość zaprezentowania swojej twórczości zarówno lokalnych artystów, jak i zderzenia ich umiejętności ze światowej i krajowej sławy artystami zaproszonymi do zaprezentowania swojej twórczości na plenerowych pokazach oraz do podzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem twórczym w ramach warsztatów. Co więcej, Festiwal pozostawia w przestrzeni miejskiej Białegostoku stałe elementy sztuki, instalacje i podświetlenia.

Pierwszy na Podlasiu mural luminescencyjny

.

Informacje o Festiwalu dostępne są na profilu Facebooku https://facebook.com/LumoBjalistoko

i stronie internetowej www.lumobjalistoko.pl

×

Szczegółowe informacje i aktualności dotyczące projektu Węglowa - Społeczna Koncepcja dostępne są:

na stronie projektu www.weglowa.org

oraz na profilu FB https://www.facebook.com/weglowa.org

Społeczna Koncepcja Węglowej  http://issuu.com/piotrjac/docs/weglowa_-_spoleczna_koncepcja 

„Węglowa – Społeczna Koncepcja”  to projekt, którego celem jest animowanie pogłębionego dialogu społecznego w Białymstoku i opracowanie modelowych rozwiązań w tym zakresie.

W trakcie jego realizacji zostanie  stworzone kompleksowe opracowanie, które będzie przykładem przeprowadzenia dialogu społecznego od początku (zgromadzenie kompletnej wiedzy) do końca (całościowe rozwiązanie, przedstawione władzom lokalnym oraz interesariuszom). Projekt dotyczy kompleksu powojskowych magazynów przy ul. Węglowej w Białymstoku, które tworzą unikatową przestrzeń do działań społecznych oraz stanowią potencjalne tereny inwestycyjne w sąsiedztwie ścisłego centrum stolicy Podlasia.

 

Ogólne założenia: Projekt składa się z cyklu działań, w ramach których zostaną zrealizowane badania społeczne oraz zostanie opracowana „Biała Księga Węglowej” opisująca historię i stan istniejący kompleksu powojskowego przy ul. Węglowej. Działania te będą stanowiły źródło wiedzy dla uczestników warsztatów partycypacyjnych i mieszkańców miasta. Przy wykorzystaniu pogłębionych narzędzi partycypacji, takich jak m.in.  tzw. planowanie partycypacyjne, z udziałem różnych grup społecznych i środowisk eksperckich oraz mieszkańców Białegostoku zostanie opracowana społeczna koncepcja zagospodarowania kompleksu. Projekt ma na celu wypracowanie modelowych zasad pogłębionej partycypacji – odpowiadających specyfice Białegostoku, mogących być wykorzystywanymi w innych sferach życia miasta.

 

 

 Cel ogólny: włączenie mieszkańców aglomeracji białostockiej w procedury nowoczesnej, pogłębionej partycypacji, dotyczącej ważnych dla miasta przestrzeni publicznych i obiektów

  

Cele szczegółowe:

- popularyzacja wśród mieszkańców aglomeracji białostockiej wiedzy o kompleksie przy ul. Węglowej, jego dziejach oraz potencjale, poprzez opracowanie i wydanie „Białej Księgi Węglowej” oraz organizację cyklu spotkań i debat;

- poznanie opinii mieszkańców aglomeracji białostockiej o terenie magazynowym przy ul. Węglowej poprzez przeprowadzenie wśród badań społecznych wśród 5 sprofilowanych grup badawczych;

- przeprowadzenie warsztatów partycypacyjnych mających na celu wypracowanie stanowiska pięciu zróżnicowanych grup interesariuszy;

- przeprowadzenie warsztatów partycypacyjnych z udziałem głównych interesariuszy obiektów przy ul. Węglowej: okolicznych mieszkańców, użytkowników terenu, odbiorców ich działalności potencjalnych inwestorów, oraz urzędników i specjalistów. Będą oni tworzyli grupę roboczą, której działania zgodnie z metodologią planowania partycypacyjnego prowadzić będą do opracowania społecznej koncepcji zagospodarowania kompleksu powojskowego przy ul. Węglowej. Działania grupy roboczej będą prezentowane dla mieszkańców miasta w celu włączenia opinii ogółu obywateli do opracowywanej społecznej koncepcji zagospodarowania terenu i magazynów.

- popularyzację opracowanej koncepcji wśród przedstawicieli władz miasta i urzędników oraz działania na rzecz jej wdrożenia

 

Harmonogram działań:

- opracowanie „białej księgi”: II-IV.2013

- badanie społeczne mieszkańców: II-IV.2013

- impreza popularyzująca obiekty przy ul. Węglowej: III-IV.2013

- planowanie partycypacyjne: V-VII.2013 - opracowanie społecznej koncepcji: VI-IX.2013

- działania na rzecz wdrożenia społecznej koncepcji: V-XI.2013 - monitoring inwestycji "Społeczna Koncepcja - Etap I" realizowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego miasta Białystok (środki przeznaczone na 3,8 mln zł) - 2014

- organizaja imprezy otwirającej tereny rekreacyjne stworzone w raetu Obywatelskiego - czerwiec 2015

×

Kreatywne Podlasie poszukuje organizacji pozarządowych zainteresowanych przestrzenią biurową w co-workingowym biurze dla NGO – Open Space Plaza.

Posiadamy kilka pokoi oraz przestrzeń wspólną – salkę konferencyjną – wraz z pełnym wyposażeniem w ścisłym centrum – ul. Zamenhofa 15 w Białymstoku. Skontaktuj się w celu ustaleniu zasad współpracy. 

Open Space Plaza jest centrum kooperacyjnej (co-workingowej) codziennej pracy podlaskich organizacji pozarządowych. We wspólnym biurze dzielimy się nie tylko przestrzenią i sprzętem, ale przede wszystkim nowościami, wiedzą i pomysłami. Open Space Plaza staje się miejscem, w którym powstają najciekawsze projekty kulturalne, społeczne i edukacyjne w naszym mieście. Wymiana doświadczeń, pomysłów, kontaktów i zasobów zwiększa potencjał naszej działalności.

Potrzebujesz biura? Potrzebujesz sprzętu? Potrzebujesz praktycznej wiedzy merytorycznej i informacji z trzeciego sektora?

Przyłącz się do Open Space Plaza: co-workingowego biura organizacji pozarządowych w Białymstoku.

 

Open Space Plaza to co-workingowe biuro NGO mieszczące się w centrum Białegostoku, w budynku biurowo-usługowym przy ul. Zamenhofa 15 - ok 200 metrów od Ratusza

Na czym polega idea Open Space Plaza? To miejsce, w którym we wspólnej przestrzeni współpracują organizacje pozarządowe, dzieląc się miejscem, zasobami oraz wiedzą.

W Open Space Plaza funkcjonują lokalne NGO – zarówno doświadczone, jak i te, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Wspólna przestrzeń umożliwia dzielenie się własnymi zasobami, a przede wszystkim wsparciem merytorycznym i wymianą wiedzy o funkcjonowaniu NGO.

.

Open Space Plaza to miejsce w pełni wyposażone we wszystkie narzędzia niezbędne do pracy:

- Nowoczesna stacja graficzna z rozbudowanym oprogramowaniem biurowym, projektowym, graficznym i multimedialnym umożliwia samodzielną pracę nad wszelkimi dokumentami organizacji i różnorodnymi materiałami promocyjnymi oraz DTP. Wyposażenie pozostałych stanowisk pracy stanowią komputery stacjonarne i laptopy.

- Wszelkie dokumenty i materiały projektowe mogą być powielane, skanowane i ekonomicznie drukowane na czarno-białych i kolorowych urządzeniach wielofunkcyjnych.

- Szybkie łącze internetowe oraz wewnętrzną sieć bezprzewodową. Wszystko to umożliwia sprawny kontakt ze światem zewnętrznym.

- Umeblowanie – obejmujące biurka, krzesła i stoły do wspólnej pracy – pozwala na wygodną pracę nad wszelkimi inicjatywami społecznymi. W regałach i szafach, w tym zamykanych na klucz, można bezpiecznie przechowywać dokumentację organizacji i dokumenty realizowanych projektów.

- Sprzęt multimedialny obejmuje dwa nowoczesne projektory, mikroprojektor oraz mobilną tablicę interaktywną. Urządzenia te pozwalają na prowadzenie prezentacji – zarówno w Open Space Plaza, jak i poza biurem. Na stanie znajdują się także wszelkie niezbędne akcesoria biurowe: tablice suchościeralne, flipcharty, laminatory, bindownice, gilotyny, zszywacze itp.

- Biuro posiada także sprzęt fotograficzny do dokumentacji działań NGO – m.in. aparaty fotograficzne Canon 60D, Nikon S9300 wraz z osprzętem, a także wyposażenie studia fotograficznego: światła stałe, zewnętrzne lampy błyskowe, stół bezcieniowy oraz inne narzędzia do digitalizacji i archiwizacji.

- Sprzęt wystawienniczy oraz do organizacji imprez plenerowych obejmuje namioty typu ekspress o wymiarach 3 m x 3 m i 3 m x 6 m, termosy, warniki, krzesła przenośne, ławy i stoły cateringowe.

  

Zasady

Każdy może przyłączyć się do Open Space Plaza. Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy do odwiedzenia naszego biura i przekonania się czym dysponujemy i jak wygląda nasz potencjał. Użytkownicy OSP dzielą się przestrzenią, pomysłami i sprzętem. Między sobą ustalamy godziny spotkań, w trakcie których nasza siedziba jest na wyłączność danej organizacji. W pozostałym czasie dzielimy się przestrzenią biurową, pracując wspólnie. Wszyscy użytkownicy partycypują w kosztach wynajmu powierzchni i materiałach eksploatacyjnych oraz utrzymaniu porządku w biurze.

 

Projekty

Open Space Plaza to miejsce, w którym powstają innowacyjne, interdyscyplinarne projekty społeczne z różnych dziedzin. Zajmujemy się przede wszystkim działalnością obywatelską, kulturą, sportem i edukacją – ale to nie wyczerpuje szerokiego spektrum naszego działania. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie każdej inicjatywy, która w niebanalny i nowoczesny sposób aktywizuje mieszkańców regionu i ożywia białostockie środowiska społeczne.

Zadzwoń do nas lub przyjdź bezpośrednio do Open Space Plaza. Czeka w nim miejsce dla Twojej organizacji pozarządowym, bez dodatkowych kosztów wyposażenia, w miłej atmosferze i kreatywnym środowisku.

.

W tym miejscu powstały lub były organizowane między innymi:

- Ambient Park

- Białystok MyStage Festival

- Białystok Job Days 2012

- Dni Kultury Studenckiej – Juwenalia w Białymstoku

- Dzień Munduru

- Festiwal Muzyki Młodej Białorusi “Basowiszcza” (edycja 2012)

- Festiwal Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko

- Konferencja Naukowa „Współczesne oblicza przestępczości zorganizowanej”

- Miejsce dla Mam

- Międzynarodowa Konferencja Naukowa “Prawo a życie”

- Międzynarodowy Dzień Studenta

- Mistrzostwa Polski w Turbogolfie

- Moja aglomeracja. Moja przestrzeń.

- Ogólnopolska Konferencja Naukowa Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku

- Original Source Up To Date Festival

- Podlaska Liga Turbogolfa

- Podlaska Pracownia Digitalizacji

- Podlaskie Targi Spółdzielczości

- Pomost Multimedialny Białystok-Wilno

- Rap Piknik

- Taste The East

- Węglowa - Społęczne Koncepcja

- Znakobractwo

 

Kontakt

Open Space Plaza

ul. Zamenhofa 15, 15- 435 Białystok

tel. 608 532 074

e-mail: openspaceplaza@gmail.com

mapa: https://goo.gl/maps/ibXZ9y7x6d42

 


 

×
×

III Wojewódzki Festyn Spółdzielczy 

 

Potencjał ekonomiczny naszego regionu budują nie tylko jednoosobowe firmy oraz większe i mniejsze spółki. Wielu mieszkańców Podlasia pracuje w spółdzielniach – przedsiębiorstwach społecznych, w których często są założycielami lub udziałowcami. Podlascy spółdzielcy oraz Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zapraszają w sobotę 13 czerwca 2015 r. na plac przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, na rodzinny III Wojewódzki Festyn Spółdzielczy.

 

Otwarta, rodzinna impreza ma na celu prezentację środowiska spółdzielców, promowanie ich działalności, produktów i usług. Festyn będzie okazją do przypomnienia, że – zgodnie z hasłem obchodzonego niedawno Międzynarodowego Roku Spółdzielczości – „spółdzielnie budują lepszy świat”. Przedsiębiorstwa spółdzielcze wspierają bowiem zrównoważony rozwój, pomagają w integracji społecznej, a dla wielu osób są szansą na godziwą pracę.

 

            Spółdzielnie

W naszym kraju najpopularniejsze są spółdzielnie mieszkaniowe (ponad 5000), banki spółdzielcze (ponad 600), Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (ok. 1500 placówek) oraz rolnicze spółdzielnie produkcyjne (ok. 1500). W województwie podlaskim spółdzielnie plasują się w czołówce największych i najsilniejszych uczestników rynku. Trzech największych pracodawców naszego regionu to spółdzielnie – wszystkie działają w branży spożywczej. Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie zatrudnia ponad dwa tysiące osób. Druga jest Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” z Wysokiego Mazowieckiego (1900 pracowników), a trzeci białostocki PSS „Społem”, w którym z powodzeniem funkcjonuje przeszło półtora tysiąca miejsc pracy.

 

Przedsiębiorstwa spółdzielcze wzmacniają pozycję swoich członków i społeczności. Często najlepiej przystosowują się do potrzeb lokalnych, służąc jako siła napędowa lokalnego rozwoju. Ich fundamentalne wartości – takie jak samopomoc, równość i solidarność – stanowią drogowskaz w czasach trudnej sytuacji ekonomicznej. Spółdzielnie są też ważne dla wyrównywania szans: stwarzają większe możliwości zatrudniania kobiet, młodych ludzi, osób niepełnosprawnych, osób starszych oraz tych, którzy doświadczają dyskryminacji i marginalizacji.

 

Program III Wojewódzkiego Festynu Spółdzielczego 

Impreza odbędzie się 13 czerwca 2015 r., w godzinach od 11:00 do 16:00, na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Wezmą w niej udział wystawcy z całego regionu, reprezentujący różne gałęzie spółdzielczości. Będą to m.in.:

- spółdzielnie spożywcze: PSS „Społem” z Białegostoku, Siemiatycz i Bielska Podlaskiego, a także Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego,

- spółdzielnie mieszkaniowe: Białostocka Spółdzielnia Mieszkaniowa, SM „Rodzina Kolejowa”, SM „Słoneczny Stok”, SM im. Adama Mickiewicza, SM „Zachęta”, SM w Bielsku Podlaskim,

- spółdzielnie bankowe: Bank Spółdzielczy w Zambrowie, Bank Spółdzielczy w Białymstoku i Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Wołominie, SKOK im. Z. Chmielewskiego,

- spółdzielnie gminne: Białostocka Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, Gminna Spółdzielnia „SCH” w Wydminach, Gminna Spółdzielnia „SCH” w Sejnach,

- Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Eskulap”.

Chemiczna Spółdzielnia Pracy "BETESCA" w Białymstoku

Podlascy spółdzielcy promować będą swoją działalność poprzez żywą prezentację jej efektów. Nie zabraknie występów artystycznych, quizów i konkursów, degustacji produktów spożywczych, rozdawania bezpłatnych próbek, darmowych porad i badań lekarskich. Wszyscy uczestnicy festynu będą mogli dowiedzieć się więcej o spółdzielczości: czym jest ta forma działalności, kto w naszym regionie funkcjonuje jako spółdzielca, jakie są zasady działania i członkostwa w spółdzielni.

 

Atrakcje

III Wojewódzki Festyn Spółdzielczy jest imprezą bezpłatną, skierowaną do wszystkich mieszkańców naszego regionu. Jest okazją zapoznania się z dokonaniami podlaskich spółdzielni, a przy okazji spędzenia miłego popołudnia w trakcie rodzinnego pikniku na świeżym powietrzu.

W ramach dodatkowych atrakcji:

- na scenie przed Teatrem zaprezentują się artyści i twórcy działający przy spółdzielniach, w tym zespoły muzyczne, chóry, soliści oraz tancerze – członkowie klubów spółdzielczych,

- odbędą się konkursy z nagrodami, pokazy akrobatyczne i występy kuglarskie,

- przez cały czas trwania festynu przewidziano atrakcje dla dzieci, w tym dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje.

           

Kontakt

Organizatorami są: Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy – Składnica Akt w Białymstoku, Spółdzielczy Regionalny Związek Rewizyjny w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie. Szczegółowych informacji w imieniu Stowarzyszenia udziela Damian Dworakowski,
e-mail:
damiandworakowski@gmail.com, tel. 608 532 074.

relacja z poprzedniej edycji Targów http://www.kreatywnepodlasie.pl/?podlaskie-targi-spoldzielczosci_pl

×
Rap Piknik to wyjątkowa impreza w całości poświęcona kulturze hip-hopu.
Edycja 2015 - 13 maja 2015 r. - kampus Politechniki Białostockiej
.

Przed nami VI edycja tego niesamowitego wydarzenia, które cieszy się wzrastającą popularnością wśród lokalnej społeczności, jak i gości z innych części Polski. Fantastyczne koncerty artystów z całego kraju, konkursy graffiti w centrum miasta, walki na rymy, a przede wszystkim nadzwyczajna atmosfera są stałymi elementami celebracji kultury hip-hopowej w Białymstoku.

Tradycyjnie, jak co roku 13 maja organizujemy przegląd polskiej kultury hip-hop. Tego dnia Białystok stanie się na jeden dzień centralnym punktem na hip-hopowej mapie Polski. Do tej pory gościliśmy w różnych industrialnych otoczeniach (Węglowa, HOUSE), zaś teraz porzucamy to i przenosimy się na teren kampusu Politechniki Białostockiej.

W tym roku wystąpią:
Pih – były członek zespołów JedenSiedem i Skazani na Sukcezz. Od 2000 roku prowadzący solową działalność artystyczną. Jedna z ikon naszej lokalnej sceny. Będzie miał okazję zaprezentować swój nowy album pt. Kino nocne.

Lukasyno – Znany jest przede wszystkim z występów w zespole NON Koneksja, którego był współzałożycielem. Wcześniej był członkiem zespołów P.R.O.F. Skład, Ten Skład i WNB. Od 2006 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Jest także członkiem kolektywu Projekt Zemsty.

Bezczel – członek białostockiego zespołu hip-hopowego Fabuła. Ten raper współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Peja, Kobra, Ten Typ Mes, Ero, Paluch, Lukasyno, Chada, Hukos, Cira, VNM, Zeus, Kaen, Z.B.U.K.U oraz Pyskaty. MIło bedzie go zobaczyć na naszej scenie, w szczególności ze względu na jego nowy album pt. Kontrabanda: brat bratu bratem.

Dodatkowo:
Wielka RapPiknikowa Bitwa Wolnostylowa
Graffiti Jam

Wszystkie elementy w jednym miejscu- dotychczasowe edycje odbywały się na Węglówce, Rynku Kościuszki i halach przy ul. Warszawskiej (bilardHouse).
Rap Piknik jest imprezą skierowaną do wszystkich zainteresowanych kulturą uliczną. Uczestniczyć w niej będą wszyscy zainteresowani kulturą hiphopową i muzyką alternatywną.
.
     
.
Rap Piknik to hiphopowa majówka w miejskich pejzażach. Wśród starych magazynów na ulicy Węglowej w Białymstoku, miejscu kulturalnych i społecznych inicjatyw, miejsca działalności organizacji pozarządowych, odbędzie się całodniowa impreza studencka. Propagujemy alternatywny sposób spędzania czasu w mieście. Wiemy, że miejska kultura młodzieżowa to sport, muzyka, rozrywka i kultura. Miejsce, jakie wybraliśmy, to klimatyczny teren, niedaleko centrum, który wykorzystywany jest do wszelkich działań społeczno-kulturalnych, jako naturalne miejsce na imprezę promującą miejską kulturę młodzieżową.
.
 
Na naszej imprezie nie może zabraknąć DJ-i , którzy dbają o oprawę muzyczną w czasie trwania pikniku. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu mają możliwość obejrzenia pokazów sportów miejskich, takich jak gra w „zośkę”, freesby, turbo-golf, parkur. Pokazy  prowadzone są przez utytułowanych zawodników, są również animatorami. Nie może zabraknąć zawód skateboardowych, z udziałem najlepszych zawodników jeżdżących na deskorolkach, BMXach i łyżworolkach. Część koncertowa, to między innymi przegląd lokalnej sceny hiphopowej na scenie oraz bitwa freestylowa, w czasie której uczestnicy pokazują inwencję i kreatywność w konstruowaniu w czasie rzeczywistym rymów dotyczących wylosowanych przypadkowo tematów. Lokalni artyści tworzą tematyczne graffiti.
.
Największym atutem Rap Pikniku w porównaniu ze standardowymi imprezami jest to, że uczestnicy mogą uczestniczyć we wszystkich częściach programu- wstęp jest otwarty i każdy może zaprezentować swoje umiejętności. Zapraszamy wszystkich do gry w zośkę, freesby, turbo golfa, udostępniamy sprzęt i zachęcamy do zabrania swojego roweru, deskorolki, płyt winylowych, zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych oraz wzięcia udziału w bitwie na rymy lub stworzenia tematycznego graffiti.
 
   
.
 Założenie jest proste – pokazanie dla mieszkańców Białegostoku pozytywnej energii jaką niesie ze sobą ta kultura. Rap Piknik powiązany jest Dniami Kultury Studenckiej - Juwenalia Białystok, dzięki czemu raperzy, którzy wygrają „Konkurs o Dużą Scenę” będą mogą zagrać na jednej scenie podczas koncertów hip-hopowych w ramach Juwenaliów z gwiazdami krajowymi i światowymi.  
.
 
 
Na Rap Pikniku wystąpili: 
- PIH
- Lukasyno
- Bezczel
- Pyskaty
- Green
- Jopel/Komar
- Za Młodzi Na Śmierć
- Proceente
- Hukos/Cira
- Funky Flow,
- Górynović / Sobol
- Daniels
- RaportRap
- Werda + Tur
- LSP
- Kala & Fuso
- Maxim / Adachu
- Poetyka
- Miejski Klub Przyjaciół Chilloutu

 

W Bitwie Freestylowej wzięli udział :
- Theodor,
- Ymcyk,
- Bones,
- Wiciu,
- Czeski,
- Gix
- Sosen
- Szyderca
- Filipek
 

×

 Pozytywna tendencja adaptowania przestrzeni powojskowych i poprzemysłowych na obiekty użyteczności publicznej nie zawsze wiąże się z upamiętnianiem historii miejsca. Przeciwnie – nowa użyteczność wprowadza nową jakość, często radykalnie odcinającą się od przeszłości (np. dawna synagoga przebudowana w Białymstoku na biurowiec). Tymczasem każda przestrzeń – to indywidualna historia – miejsca w rozwoju miasta, losów ludzi.


Teren przy ul. Węglowej w Białymstoku, obejmujący 9 ha przedwojennej bocznicy kolejowej i magazynów wojskowych, pomimo zlokalizowania w nim największych aktywności kulturalnych miasta – pozostaje przestrzenią nieznaną. Przyczyny tego należy upatrywać w wieloletnim utajnieniu wojskowych obiektów, ale też w braku opieki konserwatorskiej nad tym jedynym w swoim rodzaju kompleksem w centrum miasta, którego wojskowe użytkowanie sięga czasów carskich, obejmuje historię wojskową niepodległej Rzeczpospolitej, czasy Ludowego Wojska Polskiego, aż po dzisiejsze użytkowanie.

Projekt obejmował realizację badań historycznych dotyczących kompleksu. W ramach prac powstała publikacja Węglowa - miejsce z duszą, w której opisana jest historia kompleksu. 

.

Projekt polegał na odkryciu i upublicznieniu historycznej tożsamości tej najważniejszej dla dzisiejszej kultury miejskiej Białegostoku przestrzeni, przez wykonanie niezrealizowanych dotąd badań historycznych dotyczących terenów składnicy wojskowej przy ul. Węglowej (kwerenda, badania terenowe) zakończonych wydaniem wydawnictwa popularyzatorskiego, a także stworzenie multimedialnych, wielowątkowych materiałów edukacyjnych, odpowiadających współczesnemu dynamicznemu, kreatywnemu życiu Węglowej.

.

Waznym elementem projektu była prezentacja historii w sposób przystępny dla odbiorców. Dzięki pracom na materiałach archiwalnych, takich jak mapy, zdjęcia, dokumenty wojskowe udało się stworzyć wizualizacje kompleksu z okresu jego budowy oraz filmy prezentujące wygląd kompleksu w czasach jesgo świetności. 

.

Wszystkie materiały stworzone w trakcie realizacji projektu są dostępne na stronie www.weglowa.info

.

×

W ramach:

Programu Współpracy Transgranicznej “Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013” 

Uczestniczylismy w projekcie parasolowym:

"Wspólna promocja turystycznych możliwości i kulturalno-historycznego dziedzictwa Lwowskiego obwodu, Podkarpackich i Lubelskich województw"

Projekt polega na promocji turystyki młodzieżowej, zwłaszcza rowerowej na pograniczu Polski i Ukrainy. W trakcie projektu zostanie nawiązana szersza współpraca z partnerami na Ukrainie.

 

 

Transgraniczne spotkanie rowerzystów

 

Turystyka rowerowa na pograniczu Polski i Ukrainy rozwija się w coraz większym stopniu. Po obydwu stronach granicy rowerzyści chcą poznawać nowe trasy i miejsca. Rowerzystów z Polski i Ukrainy łączy w tym wspólna pasja.

 Projekt polegał na promocji turystyki młodzieżowej, zwłaszcza rowerowej na pograniczu Polski i Ukrainy. W trakcie projektu została nawiązana szersza współpraca z partnerami na Ukrainie. Dzięki wspólnym działaniom powstałą strona internetowa http://www.ua-pl-cycling.com/pl/

 

Młodzież z obwodu lwowskiego zrzeszona w „Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju turystyki młodzieżowej” ze Lwowa i Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie z Białegostoku rozpoczęły współpracę na rzecz rozwoju promocji turystyki rowerowej. W trakcie wspólnych działań została przeanalizowana dostępna infrastruktura sprzyjająca turystyce, a na podstawie tych analiz przygotowane mapy i informatory. Dzięki nim możliwe stało sie samodzielne uprawianie turystyki rowerowej na terenach przygranicznych i poznawanie ciekawych miejsc po obydwu stronach granicy. Ważną częścią projektu jest wymiana doświadczeń partnerów dotyczących turystyki rowerowej. Ideą projektu było prowadzenie rozmowów dotyczących zmian umożliwiających szerszy rozwój tej formy aktywności.

 

Inauguracją projektu była konferencja, na której przybliżone zostały założenia całego projektu, poszczególne działania i przedyskutowane potrzeby rowerzystów po obydwu stronach granicy.

 Konferencja w ramach projektu „Promocja możliwości rozwoju turystyki młodzieżowej na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski”, odbyła się w dniach 11-12 sierpnia 2014 w Rzeszowie, w Hotelu Fryderyk.

 

W ramach konferencji zaprezentowana była idea projektu i jego etapy:

 • ·         Stworzenie bazy informacji na temat atrakcji turystycznych po obydwu stronach granicy.
 • ·         Wytyczenie optymalnych tras rowerowych pomiędzy Brodami a Rzeszowem.
 • ·         Stworzenie trójjęzycznego przewodnika turystycznego dla rowerzystów, formy jego rozpowszechniania
 • i promocji.
 • ·         Stworzenie i wydrukowanie map dla rowerzystów podróżujących wytyczonymi szlakami
 • ·         Wspólna, otwarta wycieczka rowerowa dla aktywistów z Ukrainy i Polski na przygotowanej trasie.
 • ·         Organizacja  konferencji we Lwowie dotycząca możliwości i barier rozwoju przygranicznej turystyki rowerowej.

 

Kolejnym etapem projektu była wspólna wycieczka, która odbyła się we wrześniu 2014 na trasie Brody – Rzeszów i trwała 5 dni wycieczki. 

Konferencja na temat turystyki rowerowej w Polsce i Ukrainie odbyła się we Lwowie pod koniec września 2014. 

  

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju turystyki młodzieżowej” ze Lwowa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013” pn. Wspólna promocja turystycznych możliwości i kulturalno-historycznego dziedzictwa obwodu Lwowskiego i województw Podkarpackiego i Lubelskiego”

 Zachęcamy do zaponania się z materiałami stworzonymi w ramach projektu i współpracy przy rozwijaniu turystyki rowerowej na pograniczu polsko-ukraińskim. 

×

 

TechKlub to miejsce, gdzie przenikają się możlwiości, potrzeby i wyzwania dwóch światów, które na co dzień spotykają się na ogół służbowo, ale są sobie nawzajem bardzo potrzebne: świat organizacji pozarządowych oraz świat branży ICT.

TechKlub  to spotkania, w czasie których ludzie z NGO-sów poznają  przydatne w działalności organizacji pozarządowych technologie ICT, a ludzie związani z technologiami przekonają się jak wiele wspólnych projektów społecznych i biznesowych może urodzić się w wyniku takich spotkań.

W ramach spotkań TechKlubów członkowie organizacji pozarządowych mogą podyskutować o swoich doświadczeniach i potrzebach związanych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi elektronicznych w działalności społecznej. Wymienić się doświadczeniami i porozmawiać ze specjalistami o rozwiązaniach mogących sprawdzić się w danym przypadku.

Angazujemy wszystkie osoby zainteresowane nowymi technologiami, zwłaszcza członków organizacji pozarządowych i przedstawicieli branży IT, którzy chcą poznać ciekawych ludzi z niebanalnymi problemami :)

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie było inicjatorem powstania TechKlubu Białystok i realizatorem pierwszych dwóch spotkań. 

TechKlub-y realizowane sa w rmaach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. „Nowe Technologie Lokalnie”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z partnerami lokalnymi. 


×

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie 
oraz 
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku 
zapraszają na ogólnopolską konferencję

„Współczesne oblicza bezpieczeństwa”

która odbędzie się w Białymstoku w dniach 9-10 maja 2014 r.


Konferencja jest skierowana do przedstawicieli środowiska akademickiego (pracowników naukowych, doktorantów, studentów), praktyków (żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, specjalistów cywilnych, analityków i ekspertów) oraz wszystkich osób zainteresowanych tytułową problematyką.

Pierwszego dnia obrady odbędą się na Wydziale Prawa UwB; wieczorem zostaną one podsumowane uroczystym bankietem. Drugiego dnia przewidziano dalszy ciąg paneli konferencyjnych oraz wystąpień uczestników. Trzeciego dnia, już po zakończeniu obrad, odbędzie się piknik rekonstrukcyjny „Dzień Munduru”.

✖✖✖ TEMATYKA KONFERENCJI ✖✖✖

Łamanie praw człowieka, przemoc fizyczna i symboliczna oraz jej groźby, radykalizmy, przestępczość, zmiany klimatyczne, brak stabilności politycznej i ekonomicznej, rytualizacja procedur demokratycznych, chaotycznie zmieniające się prawo, dysproporcje rozwojowe i nierówności społeczne, kryzysy finansowe… Zagadnienie bezpieczeństwa wydaje się dziś – w wielu obszarach tematycznych – bardziej aktualne niż kiedykolwiek. 

Wyzwaniem stojącym przed przedstawicielami nauki i środowiskiem akademickim jest wychodzenie naprzeciw bieżącym problemom, zacieśnianie współpracy z ekspertami i praktykami, sprawne udzielanie rzetelnych odpowiedzi na różnorodne, padające zewsząd pytania. Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji, której cechami charakterystycznymi są interdyscyplinarność oraz współdziałanie różnych środowisk – naukowców, studentów, funkcjonariuszy, niezależnych analityków.

Dwudniowe obrady będą dotyczyły różnorodnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem – we wszystkich kontekstach tego pojęcia – obejmując wystąpienia z wielu dyscyplin i metodologii, uporządkowane w panele tematyczne. Zachęcamy do zgłaszania tematów dotyczących różnych sfer problemowych, nie tylko bezpieczeństwa militarnego, polityczno-prawnego, gospodarczego czy informacyjnego. Do udziału zapraszamy przedstawicieli nauk prawnych oraz nauk o bezpieczeństwie, ale także wszystkich innych dyscyplin, nie tylko społecznych i humanistycznych.

✖✖✖ PROPONOWANE OBSZARY TEMATYCZNE WYSTĄPIEŃ ✖✖✖

– bezpieczeństwo i jego zagrożenia z punktu widzenia zadań oraz specyfiki pracy poszczególnych instytucji, formacji i służb mundurowych (Sił Zbrojnych, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej etc.),

– bezpieczeństwo wewnętrzne we współczesnej Polsce i związane z nim wyzwania (społeczne, prawne, informacyjne, gospodarcze, kulturowe, finansowe etc.),

– bezpieczeństwo regionalne i jego zagrożenia (prawne, polityczne i organizacyjne instrumenty bezpieczeństwa w jednoczącej się Europie, słabości i ryzyka procesu integracji europejskiej, zagrożenia z sąsiednich regionów etc.),

– bezpieczeństwo w stosunkach międzynarodowych (konflikty zbrojne, umowy międzynarodowe, organizacje aktywne w sferach pokoju i bezpieczeństwa, zjawiska i obszary zagrożeń dla światowego, regionalnego i lokalnego bezpieczeństwa etc.),

– bezpieczeństwo indywidualne i społeczne (ochrona przed terroryzmem oraz przestępczością, przemoc kulturowa i symboliczna, nierówności społeczne, stabilność ekonomiczna i zawodowa, bezpieczeństwo prawno-polityczne, zabezpieczenie społeczne i ochrona zdrowia etc.),

– bezpieczeństwo organizacji i instytucji (instrumenty, mechanizmy i procedury służące bezpieczeństwu struktur organizacyjnych, sytuacje problemowe, kryzysowe i szczególne zagrożenia, działania przygotowawcze, przeciwdziałanie zagrożeniom etc.).

Obrady dotyczą najszerzej pojętego zagadnienia bezpieczeństwa, obejmującego m.in. kwestie ekologiczne, ekonomiczne, energetyczne, fizyczne, informatyczne, kulturowe, militarne, polityczne, prawne, socjalne i społeczne. Przedmiotem zainteresowania są zagadnienia lokalne, regionalne, państwowe, międzynarodowe i globalne. Kluczem jest aktualny, współczesny charakter poruszanego problemu, jego bieżące uwarunkowania, następstwa albo przyczyny, a także aktualnie prowadzone nad nim badania.

Konferencja będzie – w sensie metodologicznym – podzielona na panele konferencyjne, utworzone na podstawie listy zaakceptowanych wystąpień, stosownie do dyscyplin i obszarów problemowych reprezentowanych przez prelegentów.

✖✖✖ RAMOWY PROGRAM OBRAD ✖✖✖

9 maja 2014 r. (piątek) – I dzień konferencji:

11:00-11:30 – uroczyste rozpoczęcie konferencji
11:30-13:00 – panele konferencyjne (część I)
13:00-13:30 – przerwa kawowa
13:30-15:00 – panele konferencyjne (część II)
15:00-16:00 – obiad
16:00-17:30 – panele konferencyjne (część III)
20:00 – uroczysty bankiet dla uczestników konferencji

10 maja 2014 r. (sobota) – II dzień konferencji:

10:00-12:00 – panele konferencyjne (część IV)
12:00-12:30 – przerwa kawowa
12:30-14:00 – panele konferencyjne (część V)
14:00-15:00 – obiad
15:00-17:00 – panele konferencyjne (część VI)
20:00 – spotkanie integracyjne dla uczestników konferencji

11 maja 2014 r. (niedziela) – rodzinny piknik rekonstrukcyjny „Dzień Munduru” (10:00-16:00, w centrum Białegostoku).

✖✖✖ ZGŁOSZENIA, OPŁATY ✖✖✖

Zgłoszenia udziału w obradach oraz tytuły wystąpień i ich abstrakty prosimy przesyłać za pomocą elektronicznych formularzy:
– rejestracyjnego: http://tnij.org/formularz_rejestracyjny (do poniedziałku 7 kwietnia 2014 r.)
– zgłoszenia abstraktu: http://tnij.org/zgloszenie_abstraktu (do środy 9 kwietnia 2014 r.)

Koszt udziału w konferencji*:
– opłata konferencyjna – 200 zł
– opłata konferencyjna wraz z udziałem w bankiecie (9.05 wieczorem) – 300 zł

* Pracownicy naukowi, doktoranci i studenci Uniwersytetu w Białymstoku są zwolnieni z ponoszenia opłat konferencyjnych.

– nocleg dla studentów i doktorantów – 50 zł
Lokalizacja: Dom Studenta UwB, ul. Pogodna 65, 15-365 Białystok

– nocleg dla pracowników naukowych i praktyków – 100 zł
Lokalizacja: Centrum Kultury Prawosławnej, ul. Św. Mikołaja 5, 15-420 Białystok

Opłat należy dokonywać w terminie do czwartku 10 kwietnia 2014 r. na rachunek bankowy Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie nr 44 1940 1076 3082 7565 0000 0000 z dopiskiem „Dzień Munduru 2014”

Kontakt z organizatorami: konferencja@dzienmunduru.pl

Wydarzenie na Facebooku  kliknij aby wyświetlić

×

 Dzień Munduru 2014 już 9-11 maja 

Będzie to piąta edycja pikniku rekonstrukcyjnego. W tym roku wzbogacona o konferencję "Współczesne oblicza bezpieczeństwa" 

„Dzień Munduru” to cykliczna impreza edukacyjna i popularyzatorska, organizowana przez Stowarzyszenie od 2010 r., w maju, w centrum Białegostoku. Projekt co roku odbywa się we współpracy z uczelniami, formacjami mundurowymi, muzeami i instytucjami publicznymi, stanowiąc formę wspólnego rozwijania lokalnej tożsamości historycznej. W ten sposób „Dzień Munduru” przyczynia się do promowania dziedzictwa kulturowego Miasta oraz do edukacji społecznej w tym zakresie.

 

Impreza co roku odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku. Jest także już tradycyjnie doceniana przez Zarząd Województwa Podlaskiego, władze białostockich uczelni oraz zwierzchników lokalnych służb mundurowych i władze białostockich oraz regionalnych instytucji kultury. W 2014 r. odbędzie się piąta edycja projektu.

 

Nasza inicjatywa jest jedyną otwartą, przekrojową imprezą rekonstrukcyjną w Białymstoku, promującą dziedzictwo lokalne przy udziale lokalnych środowisk kultywujących tradycje mundurowe oraz gości
z Podlasia i z innych regionów Polski. To także projekt innowacyjny w swojej formie na skalę kraju. Dziedzictwo materialne wojskowości i kultura munduru – widziane w perspektywie przekrojowej – pozwalają prześledzić rozwój cywilizacji i postęp technologiczny, co stanowi obrazowe tło dla zmian, które zachodziły we wszystkich sferach kultury Białegostoku. W trakcie imprezy będzie prezentowany przekrój kultury materialnej związanej z historią Miasta, a także utwory artystyczne i dzieła dotyczące historii militarnej Białegostoku.

 

W ramach tegorocznej edycji odbędzie się rodzinna, interdyscyplinarna, ogólnodostępna i trwająca cały dzień impreza rekonstrukcyjna, która odbędzie się na Rynku Kościuszki dnia 11 maja 2014 r. Będzie to pierwsza niedziela po 69. rocznicy zakończenia działań zbrojnych II wojny światowej
w Europie (tzw. Victory in Europe Day, w skrócie V-E Day), która w tym roku przypada w dzień roboczy. Dlatego projekt został zaplanowany na weekend, kiedy białostoczanie i turyści – korzystając z majowej pogody – tłumnie odwiedzą centrum Miasta. Zarazem święto rekonstrukcyjne będzie logicznie wpisane w cykl plenerowych wydarzeń społecznych, organizowanych w stolicy Podlasia
w maju 2013 r.

 

Formuła projektu pozwala na skierowanie działań do jak najszerszego grona odbiorców, w tym dzieci
i młodzieży, które mogą być widzami pokazów rekonstrukcyjnych oraz uczestniczyć w działaniach animacyjnych i edukacyjnych, przygotowywanych w ramach stoisk poszczególnych służb. Nie jest to wydarzenie „branżowe”, skierowane wyłącznie do hermetycznego środowiska pasjonatów – ale forma otwartej,
publicznej prezentacji dziedzictwa historycznego Miasta (oraz form jego kontynuacji przez współczesne służby mundurowe), zrealizowana w przystępny, zrozumiały dla ogółu mieszkańców sposób.

 

„Dzień Munduru” od 2010 r. ma aktywny wpływ na rozwój świadomości kulturalnej i obywatelskiej mieszkańców Białegostoku, przede wszystkim w zakresie rozwijania i pielęgnowania tożsamości historycznej oraz rozwijania i ochrony dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza sfer związanych
z mundurem (zabytki, twórczość artystyczna, kolekcjonerstwo, modelarstwo, rekonstrukcje historyczne, edukacja historyczna itp.). Jest także okazją do refleksji nad posiadanymi zasobami, pamiątkami, kolekcjami i dziełami – będącymi świadectwem dziedzictwa, wciąż jeszcze rozproszonego pomiędzy instytucje oraz kolekcje prywatne.

 

Aktywny udział służb mundurowych, muzeów i placówek akademickich przyczynia się do kultywowania dziedzictwa kulturowego – w duchu nowoczesnego, świadomego patriotyzmu, który wiąże się z postawami obywatelskimi opartymi o wiedzę historyczną, aktywność społeczną oraz zrozumieniem dzisiejszych potrzeb w zakresie tożsamości historycznej i kultury munduru. Formuła „Dnia Munduru” jest otwarta na wszystkie grupy mieszkańców Miasta, w tym ogólnodostępna
i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ma charakter integracyjny – skupia wszystkie grupy wiekowe, łączy pokolenia i środowiska społeczne.

 

Głównym celem cyklu „Dni Munduru” jest promocja dziedzictwa kulturowego i edukacja społeczeństwa w obszarze zachowania oraz promowania dziedzictwa kulturowego Miasta. Rodzinny piknik militarny innowacyjnie łączy teraźniejszość z przeszłością, pokazując zmiany zachodzące w kulturze na przestrzeni epok. Prezentacja służb i instytucji jest w ramach projektu spajana z rekonstrukcjami
i wystawami muzealnymi, a także pokazami historycznych oddziałów militarnych, związanych ze wielowiekowymi dziejami Miasta, rekonstruowanych przez samych białostoczan.

 

„Dzień Munduru” stanowi wydarzenie edukacyjne, zachęcające mieszkańców Miasta do wspólnego, rodzinnego kultywowania wielokulturowej historii Białegostoku. Za część dynamiczną odpowiadają grupy rekonstrukcyjne odtwarzające formacje z różnych epok, nierzadko wystawianych przez różne środowiska (stany społeczne, narody, mniejszości). Część statyczna będzie domeną współczesnych formacji mundurowych, instytucji i placówek edukacyjnych, muzealnych i naukowych. Rekonstruktorzy przygotują statyczne dioramy (stoiska z instalacjami odtwarzającymi realia przeszłości), natomiast instytucje i służby zorganizują dynamiczne pokazy umiejętności funkcjonariuszy, możliwości pojazdów, działania wyposażenia, względnie multimedialnych materiałów edukacyjnych.

 

Uzupełnieniem części rekonstrukcyjnej i promocji formacji mundurowych będzie szereg działań ilustrujących specyfikę funkcjonowania sił zbrojnych w przeszłości. Podstawowym narzędziem dynamicznej ilustracji historycznych realiów wojskowości będzie blok pokazów zabytkowych pojazdów oraz sprzętu – militarnego i specjalnego, znajdującego się w posiadaniu białostockich i podlaskich kolekcjonerów. Piknik będzie okazją do tego, aby posiadacze tak niezwykłych obiektów mogli zaprezentować je mieszkańcom Białegostoku.

Program „Dni Munduru 2014” Białystok, 9-11 maja 2014 r.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Współczesne oblicza bezpieczeństwa”

Rodzinny Piknik Rekonstrukcyjny „Dzień Munduru 2014”

 

9 maja 2014 r. – piątek – I dzień konferencji:

-       9:00-10:00       – spotkanie z licealistami (prezentacja Wydziału Prawa)

-       10:00-12:00     – spotkanie z zaproszonym gościem specjalnym (VIP)

-       12:30-12:45     – uroczyste rozpoczęcie obrad

-       12:45-15:00     – I panel (wystąpienia gości i pracowników naukowych)

-       15:00-16:00     – obiad

-       16:00-18:00     – II panel (wystąpienia funkcjonariuszy, praktyków itp.)

-       20:00               – uroczysta kolacja dla uczestników konferencji

 

10 maja 2014 r. – sobota – II dzień konferencji:

-       10:00-13:00     – III panel (wystąpienia studencko-doktoranckie)

-       13:00-14:00     – obiad

-       14:00-17:00     – IV panel (wystąpienia studencko-doktoranckie)

-       20:00               – spotkanie integracyjne dla uczestników konferencji

 

11 maja 2014 r. – niedziela – piknik rekonstrukcyjny „Dzień Munduru”:

-       10:00-16:00 – stałe ekspozycje i prezentacje, stoiska rekonstruktorów i współczesnych służb mundurowych; przejażdżki transporterem opancerzonym, zjazdy linowe

-       co godzinę – dynamiczne rekonstrukcje formacji historycznych

-       11:30 – uroczyste otwarcie „Dnia Munduru”

-       15:30-16:00 – rekonstrukcja podsumowująca – pokaz bitwy

-       16:00 – zakończenie „Dnia Munduru

×

 Zachęcamy do zapoznania się z raportem końcowym z badań

Celem projektu jest diagnoza sektora kultury na podstawie rozpoznania oceny jego wartości z perspektywy różnych grup interesariuszy. Zaproponowany model badawczy jest innowacyjny i prezentuje ocenę polityki kulturalnej w dużo szerszym i bardziej adekwatnym zakresie, niż stosowanie wyłącznie analiz statystycznych oraz finansowych. Opiera się na szerokiej i kompleksowej definicji prof. Johna Holdena [Holden:2004 , 2006 ], która określa wartość kultury jako sumę trzech, niezależnych wartości, funkcjonujących we wzajemnej dynamicznej relacji:

1. Wartości instytucjonalnej (institutional value), nawiązującej do specyfiki wartości publicznej [Moore:1995] , wynikającej ze stosunku organizacji do swoich interesariuszy, sposobu  gospodarowania powierzonymi jej finansami publicznymi i poziomu komunikacji z otoczeniem.

2. Wartości instrumentalnej (instrumental value) powstałej w wyniku działań, mających na celu osiągnięcie ekonomicznych bądź społecznych korzyści, nawiązującej do tego aspektu kultury, który sprawia, że staje się ona narzędziem służącym zmianie stanu rzeczy i sterowaniu społecznego rozwoju w kierunku uniwersalnej kondycji ludzkiej [Bauman:2011]

3. Wartości integralnej, samej w sobie wartości kultury (intrinsic value) – związanej z subiektywnymi przeżyciami i doświadczeniami odbieranymi na poziomie intelektualnym, emocjonalnym i duchowym, odwołującej się do sztuki, poczucia piękna oraz przeżycia estetycznego, emocjonalnego lub intelektualnego.

Badaniu zostaną poddane trzy główne grupy interesariuszy polityki kulturalnej [Holden: 2006] :

1. politycy, decydenci, przedstawiciele władzy, a także dyrektorzy instytucji kultury, którzy są dysponentami środków publicznych i swoimi decyzjami wpływają na obraz sektora kultury,

2. artyści i twórcy, zarówno niezależni, jak i stale związani z instytucjami kultury, którzy mieszkają lub działają na określonym obszarze

3. odbiorcy działań kulturalnych - mieszkańcy, obywatele i członkowie danej społeczności, którzy są, bądź potencjalnie będą aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego,

 

 

Znaczenie poszczególnych wartości może być odmienne z perspektywy decydentów, artystów czy obywateli i różna może być też ocena poziomu realizacji tychże wartości w polityce kulturalnej. Diagnoza postawiona na tej podstawie, uwzględniająca szeroki i zróżnicowany punkt widzenia jest sposobem na zdefiniowanie problemów kultury, jako obszaru polityki publicznej [Radaelli:2004] . Pozwoli na uwypuklenie tych elementów, których modyfikacja, mogłaby wpłynąć na bardziej racjonalne i efektywne wykorzystanie środków publicznych w ramach pozostających do dyspozycji  zasobów. Takie zarządzanie sektorem, które powodowałoby maksymalizację każdej z powyższych  wartości, a równocześnie uwzględniało punkt widzenia różnych grup interesariuszy i prowadziło do poszukiwania na tej płaszczyźnie konsensusu pomiędzy nimi, jest realizacją idei polityki inkluzywnej i  stanowi z jednej strony przyczynek do legitymizacji działań administracji publicznej, z drugiej zaś ma wpływ na atrakcyjność sektora kultury dla społeczności jako ogółu. Zaproponowany model jest uniwersalny i może zostać wykorzystany w analizie sektora kultury w dowolnym obszarze i zakresie, wyniki badań zaś mogą stanowić podstawę do dalszych analiz.

 

Zgodnie z założeniami badanie realizowane będzie wśród mieszkańców, artystów i animatorów wydarzeń kulturalnych oraz decydentów z gmin miejskich i miast na prawach powiatu. Założenia wstępne i analiza danych statystycznych pokazuje, że w środowisku miejskim intensywność tworzenia polityki kulturalnej jest najwyższa. Rozwój kultury, przemysłów kreatywnych i inwestycje w kapitał ludzki o wysokim poziomie kreatywność i są również wymieniane obecnie jako jedne z najistotniejszych czynników w rozwoju miast. Wybranie obszaru środowiska miejskiego pozwoli na weryfikację przyjętych hipotez badawczych.

Po zakończeniu projektu powstała publikacja, prezentująca wyniki badania w formie zbiorczej. 

×

W niedzielę (17.11) po raz kolejny zorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Studenta. Skupilismy się na sztuce wizualnej – fotografii i graffiti. 

W ramach tegorocznych obchodów zorganizowaliśmy: 

1. Jam graffiti:

17 listopada w centrum Białegostoku – na tyłach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. W godzinach 11:00-15:00 trwał jam graffiti, w ramach którego reliśmy prace nad rewitalizacją przejścia łączącego ul. Ogrodową z ul. Warszawską http://goo.gl/pxntGI 
To duża, liczącej niemal 200 metrów kwadratowych ściana w ścisłym, historycznym centrum Białegostoku. 

To już czwarty jam graffiti organizowany w ramach białostockich obchodów Międzynarodowego Dnia Studenta. Wcześniejsze odbyły się przy gmachu Wodociągów Białostockich (dwukrotnie) oraz na Politechnice Białostockiej. 

Powstałe prace: 

 

 

 

2. Konkurs fotograficzny „Akademicki Białystok”*: Czekaliśmy na zdjęcia związane z życiem akademickim naszego miasta. Fotografie mogły być związane z codziennym życiem uczelni, uroczystościami i świętami akademickimi, wydarzeniami kultury studenckiej itp.

 Zwycięskie zdjęcie: 

×

piątek, 11 października 2013 r., odbył się w Białymstoku ogólnopolski III Kongres Ruchów Miejskich. To kolejny – po edycjach zorganizowanych w Poznaniu i Łodzi – zjazd członków organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całego kraju, zajmujących się polityką miejską i rozwojem miast. Obrady odbędą się na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej i w Transgranicznym Centrum Kultury – Węglowa. Kongres Ruchów Miejskich trwał do niedzieli 13 października. 

Idea Kongresu powstała z dostrzeżenia problemów wspólnych dla różnych miast i potrzeby pracy nad ich rozwiązaniem. Tegoroczny, już trzeci Kongres Ruchów Miejskich odbywał się w Białymstoku. Lokalizacja obrad wynika z postulatu decentralizacji państwa i równomiernego rozwoju wszystkich ośrodków miejskich. Propagowanie zrównoważonego rozwoju, współpracy między miastami, sprzeciw wobec polityki opartej na konkurencji, wsparcie mechanizmów partycypacji społecznej – to idee wspólne dla wszystkich organizacji tworzących Kongres. 
I Kongres Ruchów Miejskich odbył się w Poznaniu, dzięki Stowarzyszeniu My-Poznaniacy, w czerwcu 2011 r. II Kongres został zorganizowany w Łodzi, w październiku 2012 r. przez kilka organizacji pozarządowych. Organizatorami białostockiej edycji także są lokalne środowiska pozarządowe, m.in. Fundacja MI.A.S.T.O. Białystok, wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej gdzie odbędzie się główna część obrad. Spotkania poświęcone sprawom przestrzeni Białegostoku  miały miejsce w Transgranicznym Centrum Kultury – Węglowa, także zarządzanym przez środowiska pozarządowe. 
Strona internetowa KRM: http://kongresruchowmiejskich.pl/
×

III Mistrzostwa Polski w Turbogolfie Białystok 2013

14 września 2013 r.

III Mistrzostwa Polski w Turbogolfie przyciągnęły kilkudziesięciu uczestników i widzów. W scenerii powojskowych magazynów przy ul. Węglowej w Białymstoku rozegrane zostały konkurencje sprawnościowe, celnościowe i zręcznościowe. 

Konkurencje Mistrzostw odbywały się wśród przeszkód na codzień wykorzystywanych przez rolkarzy, deskorolkowców i rowerzystów BMX. Tym razem pokonywali je nasi zawodnicy oraz ich piłeczki. Musieli pokonać rampy najazdowe i inne przeszkody skate parku, aby trafić do celu wkomponowanego w elementy skateparku. Do gry wykorzystywane nie tylko standardowe piłki- golfowe. Zawodnicy musieli posługiwać się piłkami wydmuszkami i piłkami gumowymi - co znacznie utrudniało na pozór proste konkurencje. Ale prawdziwy turbolfista musi umidych warunkach i każdym sprzętem. 

Konkurencje celnościowe zostały przygotowane w scenerii blisko 100 metrowych magazynów. Zawodnicy musieli trafić w kilka, różnorodnie punktowanych celów. 

A oto oficjalna lista zwycięzców III Mistrzostw Polski w Turbogolfie - Białystok 2013 

Mistrzem Polski w Turbogolfie 2013 został Krzysztof Łapiński,


I Vicemistrzem Polski został Daniel Skiepko,


II Vicemistrzem Polski został Tomasz Wenda,


w Kategorii Kobiet wyróżnienie otrzymała Agnieszka Opacka,


nagrodę MVP Mistrzostw Polski otrzymał Jacek Gregorowicz.

Relacja i fotogaleria Fakty Białystok 

Więcej informacji na stronie www.turbo-golf.pl 

 

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego  

×

Wyrwa w pamięci

 „Kreatywna praca nad pamięcią historyczną”

a w jego w ramach  PAMIĘĆ NA WARSZTACIE

 

Na Węglowej można zobaczyć pierwsze działania powstałe w ramach projektu „Wyrwa w pamięci” – wielkoformatowe vlepki oraz graffiti, według projektu nagrodzonego w ogólnopolskim konkursie https://www.facebook.com/events/514000368682120/.  „Wyrwa w pamięci” to cykl bezpłatnych warsztatów z fantastycznymi młodymi twórcami. Celem tych zajęć jest wspólna, kreatywna praca nad pamiątkami z przeszłości – przedwojennymi zdjęciami białostoczan, którzy w latach 40. byli deportowani, a o których losach chcemy dziś opowiedzieć językiem ludzi młodych.

Warsztaty skierowane były do osób, które chca razem z nami tworzyć nowe muzeum i mają pomysł, jak współczesnym językiem opowiadać trudną historię z przeszłości. Cykl objął trzy spotkania, każde poświęcone innej technice pracy:

14 września, godz. 12.00 – 15.00 – kolaż / prowadzenie: Magdalena Busłowska / miejsce: Muzeum Wojska w Białymstoku

21 września, godz. 12.00 – 16.00 – szablon graffiti / prowadzenie: Anna Koronkiewicz / miejsce: Węglowa, magazyn nr 5

28 września, godz. 12.00 – 16.00 – scenografia / prowadzenie: Martyna Dworakowska / miejsce: Węglowa, magazyn nr 5


21 września powstawała  wielkoformatowa instalacja na Węglowej! 

 W sobotę 21 września na drzwiach magazynu nr 5 na terenie powojskowym przy ul. Węglowej powstała ogromna instalacja artystyczna - seria wielkoformatowych wlepek. Prezentuje mieszkańców Białegostoku, deportowanych w latach 40-tych XX w. na Sybir. W ten sposób chcieliśmy przywrócić pamięć o tych, którzy tworzyli historię naszego miasta, a których los został ponad 70 lat temu brutalnie przerwany.

Instalacja artystyczna na Węglowej towarzyszyła drugiemu dniowi festiwalu
Original Source Up To Date Festival w Białymstokuhttp://www.facebook.com/events/456199331123715

W trakcie tworzenia instalacji odbyły się warsztaty szablonów graffitii prowadzone przez Annę Koronkiewicz 

Relacje:  TVP od 11:00" , Gazeta Wyborcza - relacja , Gazeta Wyborcza - galeria 11 października odbędzie się Video Mapping na budynku CNK.

Wydarzenie na FB           tutaj   

WYRWA W PAMIĘCI – INFORMACJE O PROJEKCIE

Kontekst historyczny projektu określają cztery wielkie deportacje z lat 1940-1941, jedno z najważniejszych doświadczeń najnowszej historii. Wywózki dotknęły wówczas setek tysięcy mieszkańców dawnych kresów
II Rzeczpospolitej, a w sposób szczególny Białystok, który utracił 20 tys. obywateli. Wokół wielkiego poczucia straty koncentruje się główna idea projektu: „Spróbujcie to sobie teraz wyobrazić. Pomyślcie, że nagle
w każdej grupie której jesteście istotną częścią (rodziny, klasy, bloku, ulicy) brakuje co piątej osoby.”

„Wyrwa pamięci” wpisuje się także w ideę utworzenia w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru i włączenia w ten proces, od samego początku, przez uczniów i studentów. Projekt zakłada zrealizowanie czterech bloków działań adresowanych do młodych ludzi i w dużym stopniu przez nich realizowanych. Wszystkie oparte będą o język i estetykę bliskie młodemu pokoleniu: street art (murale, graffiti), happening, instalację fotograficzną, warsztaty interdyscyplinarne. Wszystkie działania realizowane będą w II połowie 2013 r. 

Projekt realizowany przez Muzeum Wojska w Białymstoku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kreatywne Podlasie 

×

 Podlaska Liga Turbogolfa to inicjatywa powstała wśród miłośników turbogolfa w naszym regionie. Spotykając się w trakcie nieformalnych gier w różnego rodzajach przestrzeniach miejskich postanowiliśmy stworzyć regularne rozgrywki oraz zachęcić do uprawiania tej dyscypliny większą liczbę mieszkańców regionu i okolic.


Podlaska Liga Turbogolfa to naturalna konsekwencja podejmowanych przez miłośników tej dyscypliny działań. Turbogolf to nasza pasja, hobby, zajęcie i perspektywa. Zależy nam na tym, aby ludzie, którzy mają podobne podejście do życia mieli możliwość regularnych spotkań i wspólnie realizowali swoją pasję - w coraz to nowych miejscach, doskonaląc swoje umiejętności i podnosząc poziom rozgrywek poprzez ustalanie własnych zasad gry.

Wierzymy w ideę zdrowej rywalizacji i wiemy, że ważny jest przede wszystkim udział. Dlatego też nie chodziło nam o wyśrubowane wyniki, ale raczej o przyjemność z współdzielenia się pasją, ciekawej formy rekreacji, która niewątpliwie poszerza horyzonty oraz umożliwia poznawanie nowych miejsc i osób.

Zaproponowany przez nas system rozgrywek, miejsca poszczególnych gier oraz przyjęte zasady okazały się atrakcyjne dla wielu osób spotykajacych się w ramach ligowych spotkań. Regulamin, zasady, opisy, miejsca i terminy tegorocznych spotkań, a także galerie zdjęć znajdziecie w kolejnych zakładkach.

IV sezon Ligi rozpoczął się w 13 kwietnia 2013 r. i będzie trwał do 29 czerwca 2013 r. III Mistrzostwa Polski w Turbogolfie odbędą się we wrześniu 2013 r. Termin podamy wkrótce.

Zapraszamy wszystkich szukających mocnych wrażeń!
×

Dzień Munduru 2013 – podsumowanie

 
 

Plenerowe imprezy rekonstrukcyjne już na trwałe wpisały się w kalendarze polskich miejscowości. Wspólne świętowanie uroczystości państwowych i rocznic historycznych łączy się wówczas z interaktywną, barwną i spektakularną edukacją, atrakcyjną dla wszystkich pokoleń. Nie inaczej było w Białymstoku, gdzie 12 maja 2013 r. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku zorganizowało już czwarty, doroczny rodzinny piknik rekonstrukcyjny „Dzień Munduru”. W trwającej przez cały dzień imprezie udział wzięło kilka tysięcy białostoczan.

 
 

Dzień Munduru jest cyklicznym projektem kulturalnym i edukacyjnym, skierowanym do wszystkich zainteresowanych kulturą munduru oraz historią Białegostoku i Podlasia. Odbywa się od 2010 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie oraz we współpracy z podlaskimi instytucjami, organizacjami i pasjonatami zainteresowanymi mundurem. W tym roku już tradycyjnie impreza została zorganizowana w drugą majową niedzielę na centralnym placu miejskim – Rynku Kościuszki w Białymstoku.

 

Fotografia nr 1

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

 

W tegorocznej, czwartej edycji pikniku wzięły udział różne środowiska związane ze służbą społeczeństwu – podlaskie służby mundurowe, grupy rekonstrukcji historycznej, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe. Ich stoiska, pojazdy i pokazy dynamiczne na sześć godzin zawładnęły centrum Białegostoku. „Dzień Munduru” odbywał się równocześnie z kilkoma innymi wydarzeniami, m.in. ulicznym półmaratonem „Białystok Biega” oraz grą miejską zorganizowaną przez „Dni Kultury Studenckiej – Juwenalia 2013 Białystok”. Dzięki temu każdy, kto w ciągu niedzielnego popołudnia zawitał do centrum miasta, mógł znaleźć coś dla siebie.

 

„Dzień Munduru” połączył rekonstruktorów wojska i życia codziennego z różnych epok historycznych. Średniowiecze było odtwarzane przez członków Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Trzaskawica”, którzy przed białostockim ratuszem rozstawili namiot i stanowiska z prezentacją dawnego rzemiosła, a w serii pokazów dynamicznych zaprezentowali spektakularne starcia wojów słowiańskich. Czasy I Rzeczypospolitej rekonstruowali pasjonaci skupieni w Polskim Stowarzyszeniu Łucznictwa Konnego. Dzięki nim na Rynku Kościuszki stanęła strzelnica łucznicza, wyposażona m.in. w tatarskie łuki refleksyjne, która cieszyła się zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych białostoczan.

 

Fotografia nr 2.

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

 

Licznie reprezentowane były środowiska rekonstruujące polskie formacje mundurowe sprzed 1939 r. Wyjątkową atrakcją dla miłośników tego okresu były pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia. Rekonstruktorzy zaprezentowali rzadką dziś sztukę szermierki bagnetem, a przez cały dzień można było podziwiać ich granatowe mundury policyjne i wyposażenie Policji Państwowej II RP, w tym zabytkowe rowery, oporządzenie i broń osobistą. Wyjątkową atrakcją był przedwojennej produkcji rower Łucznik, na którym zamontowano – i w trakcie pokazów z hukiem prezentowano – strzelający granatnik.

 

Fotografia nr 3.

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

 

Wojsko Polskie z okresu międzywojennego było licznie reprezentowane w formacjach lądowych – kawalerii i piechocie. Pierwszą z nich rekonstruowali członkowie Szwadronu Kawalerii im 10. Pułku Ułanów Litewskich. Ich udział był szczególny w dwójnasób: na zakończenie swoich pokazów szwadron konno przedefilował przez Rynek Kościuszki, udając się do koszar przy ul. Kawaleryjskiej, gdzie tego dnia odbywało się święto pułkowe. Z terenu „Dnia Munduru” można było bezpłatnie dojechać na uroczystości zabytkowym autobusem „ogórkiem” (Jelcz RTO 043), który udostępniła Białostocka Komunikacja Miejska.

 

Fotografia nr 4

Fot. Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich

 

Druga polska formacja sprzed 1939 r. była rekonstruowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 9. Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Jej członkowie dotarli do Białegostoku z licznymi zabytkowymi pojazdami, m.in. polskim samochodem pancernym wz. 34, niemieckim samochodem pancernym Kfz. 13 oraz motocyklami. Pokazy dynamiczne z ich udziałem obfitowały w huk wystrzałów, wybuchy i ryk zabytkowych silników. Wojsko przedwojenne było także reprezentowane przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód” oraz GRH „Narew”.

 

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

 

W pikniku wzięli także udział rekonstruktorzy odtwarzający powojenne formacje militarne. Wiele pokazów dynamicznych oraz rozległe stoisko zapewniła na Rynku Kościuszki Jednostka Strzelecka „Strzelec” OSW nr 4034 w Białymstoku. Wyjątkowe pojazdy wojskowe zaprezentowało także Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie”, organizujące w podbiałostockich Ogrodniczkach terenową imprezę rekonstrukcyjną „Misja Wschód”. Szczególną atrakcją był szwedzki gąsienicowy transporter piechoty Volvo Bv 202, który w trakcie „Dnia Munduru” krążył po białostockim rynku, przewożąc grupy chętnych.

 

Ważnymi uczestnikami rodzinnego pikniku byli funkcjonariusze podlaskich formacji mundurowych. Komenda Miejska Policji w Białymstoku zorganizowała namiot z ekspozycją oraz atrakcjami dla dzieci, wystawiła także radiowozy i pojazdy specjalne używane w codziennej służbie. Straż Miejska w Białymstoku zaprezentowała w pokazach dynamicznych umiejętności funkcjonariuszy oraz swoje pojazdy, a pod namiotem udostępniła mundury i sprzęt wykorzystywany na służbie. Funkcjonariusze Izby Celnej w Białymstoku zapewnili namiot z licznymi atrakcjami dla widzów z wszystkich pokoleń; odbył się także pokaz dynamiczny, który spotkał się z dużym zainteresowaniem białostoczan. Przez cały czas trwania pikniku – od 10:00 do 16:00 – na Rynku Kościuszki dyżurował także wóz ratowniczo-gaśniczy Państwowej Straży Pożarnej. Oblegały go dzieci i całe rodziny, zainteresowane wyposażeniem i umundurowaniem białostockich strażaków.

 

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

 

Od początków „Dnia Munduru” partnerem instytucjonalnym imprezy jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Jego pracownicy rozstawili w cieniu białostockiego ratusza namiot z wieloma materiałami historycznymi i atrakcjami. Był on też bazą dla zorganizowanej przez muzealników gry miejskiej, w której białostoczanie mogli zmierzyć się z wieloma zagadkami i zadaniami, dotyczącymi rekonstruktorów i funkcjonariuszy uczestniczących w pikniku. Współpracę w organizacji gry miejskiej oraz fachowe wsparcie organizacyjne i wiele atrakcji zapewnili harcerze z Hufca ZHP Białystok im. hm. Stanisława Moniuszki.

 

Wśród innych atrakcji tegorocznej edycji pikniku historycznego warto wymienić spotkanie z autorem książki „Trzynaście moich lat w JW GROM”. W kawiarni „Akcent” Andrzej K. Kisiel opowiadał o działalności operatora współczesnych polskich, wojskowych jednostek specjalnych. Spotkanie było okazją do rozmowy z autorem, a także do uzyskania informacji o działalności Fundacji Sprzymierzeni, której celem jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej poszkodowanym żołnierzom i funkcjonariuszom formacji mundurowych.

 

Oprawę organizacyjną „Dnia Munduru” zapewniało Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie, we współpracy z wolontariuszami, w tym m.in. ze studentami organizującymi „Dni Kultury Studenckiej – Juwenalia 2013 Białystok” oraz ze słuchaczami białostockiej Policealnej Szkoły Detektywów i Pracowników Ochrony O’CHIKARA. Degustacja kuchni wojskowej była możliwa dzięki współpracy z P.H.U. „ARPOL” sp. z o.o. z Zielonej Góry – producentem i dostawcą racji żywnościowych dla armii i innych podmiotów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

 

Ważnym uczestnikiem „Dnia Munduru” był jego partner strategiczny – Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W imieniu Wydziału, wspólnie z prezesem Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie Damianem Dworakowskim, uroczystej inauguracji pikniku dokonał dr Jarosław Matwiejuk, pełnomocnik Rektora UwB ds. współpracy z uniwersytetami Europy Wschodniej. Wydział Prawa rozstawił swój namiot i ekspozycję w alejce wystawienniczej obok formacji mundurowych oraz Muzeum Wojska w Białymstoku. Pracownicy i studenci prezentowali ofertę edukacyjną i naukową Wydziału, m.in. kształcenie na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz różnorodne studia podyplomowe i studia doktoranckie.

 

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

 

„Dzień Munduru 2013” odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Projekt był współfinansowany przez Miasto Białystok oraz Województwo Podlaskie.

 

Kolejna edycja projektu odbędzie się w maju 2014 r. – będzie to już piąty rodzinny piknik rekonstrukcyjny w Białymstoku.

×

Potencjał ekonomiczny naszego regionu budują nie tylko jednoosobowe firmy oraz większe i mniejsze spółki. Wielu mieszkańców Podlasia pracuje w spółdzielniach – przedsiębiorstwach społecznych, w których często są założycielami lub udziałowcami. Podlaskie Targi Spółdzielczości to inicjatywa promująca spółdzielczość naszego regionu. Pierwsza edycja pikniku z atrakcjami odbyła się na placu pod Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w niedzielę 30 września 2012 r.

Fotografia nr 1

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

Inauguracyjna edycja Targów została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie i Delegaturę Regionalną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy w Białymstoku w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości, odbywających się w 2012 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Rys. www.ekonomiaspoleczna.pl

Targi były okazją do prezentacji podlaskich spółdzielców: kim są, jaką prowadzą działalność, na czym polega ich praca, czym się różnią od innych przedsiębiorców. Przedsiębiorstwa spółdzielcze wzmacniają pozycję swoich członków i społeczności. Często najlepiej przystosowują się do potrzeb lokalnych, służąc jako siła napędowa lokalnego rozwoju. Ich fundamentalne wartości – takie jak samopomoc, równość i solidarność – stanowią drogowskaz w czasach trudnej sytuacji ekonomicznej. Spółdzielnie są też ważne dla wyrównywania szans: stwarzają większe możliwości zatrudniania kobiet, młodych ludzi, osób niepełnosprawnych, osób starszych oraz tych, którzy doświadczają dyskryminacji i marginalizacji.

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

Podczas Targów można było spróbować wyrobów lokalnych spółdzielców, poddać się badaniom lekarskim, skorzystać z usług i przetestować produkty wyrabiane przez spółdzielców naszego regionu. Swoją ofertę i działalność zaprezentowały m.in.:

- spółdzielnie spożywcze: Podlaska Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowo-Usługowa, Podlaskie Zakłady Spożywcze Spółdzielni Pracy, a także PSS „Społem”,

- Bank Spółdzielczy w Brańsku i Bank Spółdzielczy w Białymstoku – reprezentujący spółdzielnie bankowe,

- Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa „Krynka” – przedstawiciel branży produkcyjnej,

- Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Eskulap”,

- Chemiczna Spółdzielnia Pracy „BESTESCA”,

- Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zachęta”.

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

Podlaskie Targi Spółdzielczości to, prócz części edukacyjnej i informacji na temat spółdzielczości, prezentacja lokalnych zespołów artystycznych i zabawy dla dzieci. Na scenie ustawionej na placu pod Teatrem Dramatycznym wystąpiło 5 lokalnych zespołów. Obok ustawiona była dmuchana zjeżdżalnia. Pomiędzy stoiskami mogliśmy spotkać kuglarzy i akrobatów oraz animatorów dziecięcych zabaw.

Fot. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

Impreza przybliżyła mieszkańcom regionu ideę spółdzielczości i zachęciła do korzystania z usług lokalnych spółdzielców. Była też okazją do przypominania białostoczanom hasła Międzynarodowego Roku Spółdzielczości: „Spółdzielnie budują lepszy świat”.

×

Projekt Mały Region Duże Możliwości to inicjatywa Stowarzyszenia skierowana do mieszkańców małych gmin naszego regionu.

Projekt "Mały Region, Duże Możliwości" miał na celu aktywizowanie oraz wzmacnianie świadomości społecznej i obywatelskiej młodzieży z terenów wiejskich oraz miejsko-wiejskich województwa podlaskiego, a także promować i edukować gminy Podlasia w zakresie wykorzystania zasobów turystycznych i gospodarczych.
 
Projekt był adresowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (gimnazjalnym) z 8 podlaskich gmin, w sumie do 160 osób. W ramach projektu przeprowadzone zostały szkolenia – zarówno tradycyjnych, jak i za pośrednictwem platformy e-learningowej. Ich zakres obejmował umiejętności wykorzystania takich form przekazów jak fotografia, czy film przy działaniach promocyjnych. Ponadto, przekazana uczestnikom wiedza została skondensowana o wieloaspektowych walorach regionu ich zamieszkania, co w znacznym stopniu wpłynie pozytywnie na kształtowanie ich postaw.
Wiemy, że małe miejscowości, podlaskie gminy mają utrudniony dostęp do specjalistycznych narzędzi promocyjnych. Projekt miał za zadanie umożliwić dostęp do nowoczesnych narzędzi i pokazać, że mimo niewielkich nakładów finansowych możliwa jest skuteczna promocja wpływająca na rozwój regionu. Ponieważ w chwili obecnej wiele gmin nie posiada zasobów, które mogła by przeznaczyć na specjalistyczne szkolenia, nowoczesne narzędzia promocyjne, identyfikację wizualną – chcemy zapewnić specjalistyczną wiedzę i środki, które po zakończeniu projektu są wykorzystywane w jednostkach lokalnych.
Projekt w szeroki sposób rozwijał ideę wolontariatu wśród młodzieży. Młodzi ludzie zostali zaangażowani w charakterze wolontariuszy przy akcji promocyjnej projektu. Poprzez moduł tematyczny prowadzony na platformie e-learningowej zdobyli wiedzę na temat wolontariatu, co pobudziło uczestników projektu do aktywnego włączania się w działania wolontarystyczne w życiu prywatnym również po zakończeniu realizacji projektu oraz do bycia wzorem swoich rówieśników.
W czasie projektu uczniowie zaprojektowali logo gminy i, wyprodukowali krótki film promocyjny, wykonali prace graficzne i zdjęcia. Te materiały będą w bieżącej działalności lokalnych instytucji. Zorganizowana została również wystawa prac powstałych w ramach warsztatów – promująca działalność młodzieży na rzecz swojej społeczności lokalnej.
Dzięki warsztatom prowadzonym przez profesjonalnych trenerów młodzież może zainteresować się wspieraniem lokalnych działań – samorządu terytorialnego, szkół i instytucji kulturalnych – w prowadzeniu kampanii promocyjnych oraz informacyjnych.

Wszystkie elementy szkoleń i projektu były bezpłatne, projekt współfinansowany był ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, udział młodzieży nie wymagał  ze strony rodziców lub opiekunów prawnych ponoszenia żadnych nakładów finansowych.

×

 We współczesnym świecie zaczyna dominować informacja przekazywana w postaci cyfrowej. Nie musimy już przewijać kaset magnetofonowych aby wysłuchać ulubionej muzyki – wystarczy włączyć odtwarzacz mp3. Nie musimy kolekcjonować ulubionych filmów na kasetach VHS, ponieważ możemy je mieć zapisane, w formie cyfrowej, na dysku. Jednak co z tymi bezcennymi materiałami, które są uwiecznione w wszelkich formach analogowych? Czy są skazane na zapomnienie?

 
Projekt „Zapisz. Na przyszłość” powstał z myślą o przedstawicielach sektora pozarządowego oraz o środowiskach twórczych z Podlasia. W Podlaskiej Pracowni Digitalizacji tworzymy elektroniczną bazę materiałów kulturowych z całego regionu,
a następnie udostępniamy je na naszym portalu. Dążymy do tego, aby wartościowe i cenne dobra – stanowiące nasze bogate i różnorodne dziedzictwo – zostały uchronione przed zniszczeniem. Każdy mieszkaniec naszego województwa będzie mógł przyjść i udostępnić swoje materiały. Kolejnym celem jest promowanie pozytywnych działań i wartościowych osiągnięć, będących efektem działalności Podlasian.
 
  
Podlaska Pracownia Digitalizacji to pierwsza w naszym województwie otwarta dla wszystkich placówka, zajmująca się zachowaniem w cyfrowej postaci dóbr organizacji pozarządowych i dorobku środowisk twórczych. Dzięki profesjonalnemu wyposażeniu 
i wykwalifikowanej kadrze możliwa jest digitalizacja różnorodnych zasobów analogowych (materiałów dźwiękowych, filmowych, dokumentów, błon fotograficznych, druków). Znaczne zróżnicowanie obiektów, których cyfrową kopię można wykonać w Pracowni, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie podlaskich organizacji pozarządowych i środowisk twórczych. Wpisuje się także w ogólny trend rosnącej informatyzacji współczesnego społeczeństwa. Cyfrowe kopie materiałów pozyskanych w trakcie projektu „Zapisz. Na przyszłość” będą długotrwale przechowywane na serwerze, co gwarantuje ich przetrwanie dla przyszłych pokoleń.
 
Projekt jest realizowany przez Fundację M.I.A.S.T.O. Białystok w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kreatywne Podlasie i I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. 
×
Obchody Międzynarodowego Dnia Studenta w Białymstoku ekipa Kreatywnego Podlasia organizowała już 6 razy! 
Kolejna edycja tego święta została zrealizowana przez Stowarzyszenie w sobotę 17 listopada 2012 r. w Białymstoku.
Kultura studencka jest jednym z fundamentów białostockiego życia społecznego. Obejmuje ona nie tylko imprezy akademickie, ale również wydarzenia organizowane w klubach, lokalach, przestrzeni miejskiej. Są to przedsięwzięcia, w których uczestniczą wszyscy mieszkańcy Białegostoku. 50 tysięcy studentów i doktorantów, także zagranicznych, może w istotnym stopniu przyczyniać się do rozwoju naszego miasta. Chcielibyśmy wierzyć, że Białystok jest ośrodkiem otwartym na ich oczekiwania, że władze miasta współpracują z władzami uczelni, a studenci są włączani w animację życia kulturalnego i społecznego.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Studenta rozmawialismy na temat charakteru Białegostoku. Czy obecnie jest to miasto studenckie, czy studenci tworzą zauważalną grupę społeczną, czy miasto wspiera w ich działaniach, czy oni wspierają miasto oraz jak można poprawić współpracę pomiędzy środowiskiem akademickim i władzami samorządowymi?
Darmowe kiełbaski, set DJ Dtekk’a (Original Source Up To Date Festival), graffiti jam session – to tylko niektóre z atrakcji, które można było zobaczyć w trakcie Ostatniego Grilla Roku.
Najważniejszym jego punktem było Przywracanie/Przewracanie Murku, w trakcie którego Murek został zmieniony nie do poznania. W ten sposób wspólnie pokazalismyy, jak przy odrobinie kreatywności można sobie radzić z jesienną szarugą.
Ostatni Grill Roku odbył się 17 listopada 2012 r., na kampusie Politechniki Białostockiej, w godzinach 16:00 – 20:00.
Współorganizatorami obchodów był Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej, a także Samorząd Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku.

 

 

 

FB https://www.facebook.com/events/302044743244820/?fref=ts 

Te i wiele innych pytań zostało poruszone w trakcie debaty, która odbyła się w sobotę 17 listopada 2012 r. na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, plac Uniwersytecki 1, w sali nr 46, o godzinie 13:00.
W debacie uczestniczyli będą m.in.:
Wioletta Kalinowska – koordynatorka programu LLP Erasmus na Politechnice Białostockiej,
Rafał Gólcz – pracownik Politechniki Białostockiej, wieloletni działacz studencki, koordynator główny Juwenaliów w latach 2007-2009,
Robert Matyszewski – prezes Fundacji Porozumienia Uczelni Białostockich w latach 2011-12, koordynator główny Juwenaliów w latach 2010-2011,
Karol Zawadzki – działacz studencki Politechniki Białostockiej, koordynator główny Juwenaliów 2012,
Norbert Arkadiusz Wasiluk – działacz studencki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, koordynator główny Juwenaliów 2013.
 
Moderacja – Piotr Jać – Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie.
Wspólnie zastanowiliśmy się nad możliwością poprawy współpracy i zaangażowania środowiska akademickiego i władz samorządowych na rzecz rozwoju miasta. Zaprosiliśmy wszystkich studentów, członków organizacji i samorządów oraz mieszkańców miasta, którzy są zainteresowani rozwojem Białegostoku.
Integralną częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Studenta 2012 w Białymstoku organizowanych przez Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie jest Ostatni Grill Roku. W trakcie tej imprezy żegnamy sezon grillowy i tworzymy prace artystyczne. W tym roku przeobrazilismy „Murek”, czyli kultowe miejsce na Kampusie Politechniki Białostockiej.
×

Mistrzostwa Polski w Turbogolfa to impreza promująca nową miejską dyscyplinę sportową.

Jeśli uważacie, że golf to gra dla podtatusiałych starszych panów, leniwie spacerujących po polu golfowym, to co roku staramy się zmieniać ten stereotyp. W sobotę 22 września, bezpośrednio przed rozpoczęciem festiwalu Original Source Up To Date, odbyły się II Mistrzostwa Polski w Turbogolfa. Każdy chętny mógł wystartować, wystarczyły: wolne popołudnie i dobre chęci. O resztę zadbali organizatorzy z Kreatywnego Podlasia.
Czym jest turbogolf? To alternatywa dla tradycyjnego golfa, którą część z Was może kojarzyć pod nazwą „offgolf”. Do gry wykorzystuje się ten sam sprzęt, ale pole golfowe można zastąpić dowolną przestrzenią miejską. Środowisko naturalne turbogolfistów to stare magazyny, hale fabryczne, skateparki, boiska, parki czy tereny zielone. Co można powiedzieć o regułach? Są nierutynowe.
Podczas II Mistrzostw Polski uczestnicy mogli rywalizować w nietypowych konkurencjach, zarówno na otwartej przestrzeni, na terenie skateparku, jak i w wewnątrz magazynów przy Węglowej.
   
    
 
Turbogolf to maksymalnie widowiskowa odmiana golfa. Jeśli ktoś nie miał tyle odwagi, by wziąć udział w rozgrywkach, mógł przyjść i podziwiać precyzję i niekonwencjonalność uderzeń. Zaliczanie konkurencji, której cel zawodnicy poznają dopiero na starcie, odbywa się według ich własnych pomysłów. Liczy się kreatywność, zaangażowanie i dobry humor.
wstęp wolny! Udział bezpłatny
 
Mistrzostwa były realizowane przy finansowym wsparciu Prezydenta Miasta Białegostoku.
×

 Kolejny sezon Podlaskiej Ligi Turbogolfa  trwał wiosną i latem 2013

Jak co roku Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zorganizowało cykliczne spotkania miłośników i pasjonatów alternatywnych form rekreacji. Podlaska Liga Turbogolfa to szansa na poznanie turbogolfa - sportu odróżniającego się od standardowego golfa możliwością swobodnego doboru miejsca gry oraz jej reguł.
 
 
Zawsze zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą się nauczyć gry w turbogolfa oraz spróbować swoich sił w rywalizacji z innymi pasjonatami tej gry. Zapewniamy wyszkolenie, darmowe udostępnienie sprzętu, organizację przeszkód, prowadzenie statystyk i obsługę sędziowską. Udział w Lidze jest bezpłatny - wystarczy zapał i chwila wolnego czasu. Wszystkie spotkania Ligi i uzyskane w ich trakcie wyniki graczy składały się na ranking, który wyłonił mistrza Podlaskiej Ligi Turbogolfa.
W naszej Lidze to gracze ustalają gdzie i na jakich zasadach chcą grać. Dzięki temu możliwe jest kreatywne spędzenie czasu w trakcie rekreacji na świeżym powietrzu. Bez wątpienia turbogolf pobudza graczy do wyszukiwania coraz ciekawszych miejsc gry oraz ich adaptacji na własne potrzeby.
Podlaska Liga Turbogolfa to cykliczne, głównie weekendowe spotkania odbywające się w różnych częściach Białegostoku oraz na jego peryferiach. Wśród miejsc, w których graliśmy znalazły się między innymi: powojskowe magazyny na ul. Węglowej, teren skateparku, plaża miejska na Dojlidach, park, stadion. Wiemy, że sami gracze potrafią wskazać doskonałe miejscówki do gry!
 
Wszystkie szczegóły dotyczące Podlaskiej Ligi Turbogolfa oraz II Mistrzostw Polski w Turbogolfa znajdziecie na stronie www.turbo-golf.pl oraz profilu facebook-owym Ligi http://www.facebook.com/pages/Podlaska-Liga-Turbogolfa/144290902249942  i Stowarzyszenia http://www.facebook.com/KreatywnePodlasie
×

 Projekt "Moja aglomeracja. Moja przestrzeń." Adresowany był do wszystkich osób zainteresowanych sprawami przestrzeni publicznej.

Do czynnego udziału w inicjatywie zapraszaliśmy przede wszystkim mieszkańców aglomeracji białostockiej. Chcemy, aby mieszkańcy miejscowości wchodzących w skład naszej aglomeracji – czyli gmin Białystok, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Supraśl, Wasilków i Zabłudów – mieli wpływ na decyzje administracji lokalnej w sprawach przestrzennych. Głównym celem naszego projektu było angażowanie obywateli w sprawy publiczne poprzez podnoszenie poziomu wiedzy o zagospodarowaniu przestrzennym. Zachęcamy do współpracy z władzami samorządowymi i rozmawiania z nimi o przestrzeni otaczającej każdego z nas – znajdującej się w najbliższej okolicy, znanej nam dobrze z codziennego życia. Ważne, by mieszkańcy mieli wpływ na otaczającą ich rzeczywistość i jako obywatele świadomie korzystali ze swoich praw.

W ramach projektu uczestnicy mogli wziąć udział w cyklu bezpłatnych szkoleń e-learningowych, w trakcie których dowiedzą się:
 • czy warto zabiegać o wysoką jakość przestrzeni wokół nas (czym jest ład przestrzenny),
 • w jaki sposób władze lokalne kształtują przestrzeń (na czym polega polityka przestrzenna i jakie są jej narzędzia),
 •  w jaki sposób można rozmawiać z władzami o rozwiązaniach przestrzennych (na czym polega nowoczesna partycypacja obywatelska i dialog społeczny).
W ramach projektu „Moja aglomeracja. Moja przestrzeń.” zrealizowane zostały szkolenia stacjonarne, na których trenerzy przekazywali kompetencje z zakresu podstaw urbanistyki i planistyki, a także udziału mieszkańców w procesach inwestycyjnych. Każdy z uczestników  mógł zdobyć praktyczne umiejętności ułatwiające kreowanie przestrzeni w swojej okolicy.


Chcemy, aby mieszkańcy naszego regionu mieli udział w kształtowaniu przestrzeni publicznej. Chcemy, aby wiedzieli, że dzięki ich aktywnemu i umiejętnemu działaniu przestrzeń może się zmieniać. Zachęcamy do zainteresowania się przede wszystkim przestrzenią nam najbliższą – w której na co dzień mieszkamy, pracujemy, spędzamy czas wolny. Dlatego zwracamy uwagę na aglomerację, która obejmuje kilka miejscowości połączonych więziami społecznymi i ekonomicznymi. Jest ona spojeniem kilku jednostek osadniczych w jeden obszar, który rozwija się razem. Ośrodek centralny i gminy, które go otaczają, tworzą przestrzeń o wspólnej jakości życia. Łączy je sąsiedztwo geograficzne, ale także występowanie podobnych szans i zagrożeń dla życia mieszkańców oraz dla działalności biznesowej.
Cały czas dostępna jest platforma e-learningowa, na której można przejść kurs dotyczący gospodarki przestrzennej. www.aglomeracja.info 

Projekt Prowadzony był przez Fundację M.I.A.S.T.O. Białystok w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kreatywne Podlasie

×

 do tej pory zrealizowaliśmy nastepne badania tematyczne: 

 • Aktywność społeczno polityczna studentów białostockich uczelni publicznych
 • Koncepcja badania organizacji pozarządowych z terenu województwa podlaskiego w zakresie potrzeb związanych ze wsparciem w poszukiwaniu funduszy i środków na działalność statutową.
 • Analiza opinii mieszkańców aglomeracji białostockiej na temat kompleksu magazynów przy ulicy Węglowej
 • w 2013 będziemy realizować badanie w ramach programu Obserwatorium kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
×

 Prof. Krzysztof Michalski, jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich filozofów spotkał się ze studentami i wszystkimi zainteresowanymi podczas wykładu i dyskusji na temat przemijania. 

Krzysztof Michalski był profesorem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i na Boston University oraz rektorem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wydawał pismo "Transit. Europäische Revue: we Frankfurcie nad Menem. To także autorem wielu publikacji, chociażby: "Heidegger i filozofia współczesna", "Logika i czas. Próba analizy Husserlowskiej teorii sensu", "Płomień wieczności. Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego" a także wybór esejów Martina Heideggera i Hansa-Georga Gadamera. Przygotował również serię książek "Rozmowy w Castel Gandolfo", opartą na spotkaniach uczonych w letniej rezydencji papieży z udziałem Jana Pawła II.


Spotkanie odbyło się 2 czerwca o godz. 18 na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB, a jego organizatorami były: Instytut Socjologii UwB, redakcja kwartalnika KRONOS oraz Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie. 
×

 Ściana Wodociągów Białostockich

  

 

pełna galeria 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.134623856608993.28366.134417016629677&type=3

×

 Przemalowaliśmy całą ścianę stadionu MOSiR w Białymstoku, przy ul. 11 Listopada.

Stadion przed: 

Stadion po malowaniu: 

Pełna galeria : 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.134519133286132.28299.134417016629677&type=3

×

 Imprezą towarzyszącą obchodów Międzynarodowego Dnia Studenta był plener malarski, którego tematem przewodnim była woda oraz Ostatni Grill Roku- zakończenie studenckiego sezonu grillowego

  

 

Na ul. Młynowej, na murze należącym do Wodociągów Białostockich 14 listopada odbyły się 2 imprezy towarzyszące obchodom Międzynarodowego Dnia Studenta w Białymstoku 2009. Eventy te, miały na celu pokazanie, że na zaniedbanej ścianie w ciekawej okolicy, nabierającej znaczenie turystycznego, studenci mogą stworzyć trwałą pracę artystyczną. Młodzi ludzie mieli okazję pokazać swoje umiejętności plastyczne.
Zagospodarowaliśmy mur przy ulicy Młynowej. Chcemy, aby te wyjątkowe dla miasta miejsce przestało odstraszać.  Ulica Młynowa zyskuje znaczenie turystyczne, które z pewnością wzrośnie po wybudowaniu Opery i Filharmonii Podlaskiej- Europejskiego Centrum Sztuki. Konstruktywne prace, tematyką nawiązujące do otoczenia z pewnością będą atrakcją tej dzielnicy. Tematem przewodnim była woda - jej pozyskiwanie, przetwarzanie i pozywanie. Dzięki naszemu partnerowi- Wodociągom Białostockim, impreza wyszła świetnie, liczymy na dalszą współpracę przy dalszej części ściany.
 
Razem z Jam Session odbył się "Ostatni grill rok", impreza, którą planujemy organizować cyklicznie w ramach obchodów MDS. 
×

 W 2009 roku postulowaliśmy wprowadzenie do cennika opłat Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ulgowych stawek biletów dla osób posiadających legitymację studencką. Do 2009 roku studenci musieli płacić za bilety według normalnych stawek.

Kierujemy się przekonaniem, że wspólnym celem społeczności akademickiej oraz władz miasta jest promowanie Białegostoku, jako otwartego na studentów, dynamicznie rozwijającego się ośrodka. Postulujemy wprowadzenie ulgowych stawek opłat za korzystanie z miejskiej infrastruktury sportowej. Wystosowaliśmy do Prezydenta Miasta następująca petycję.
PETYCJA
 
Szanowny Panie Prezydencie,
         My, studenci wyższych uczelni Białegostoku, uczestniczący w obchodach Międzynarodowego Dnia Studenta, święta studenckiego obchodzonego od szeregu dziesięcioleci na całym kontynencie europejskim, połączeni wspólną ideą rozwijania między naszymi uczelniami i wydziałami współpracy przyczyniającej się do rozwoju i promowania Białegostoku, zwracamy się do Pana o włączenie się w proces budowania białostockiego ośrodka akademickiego.
         Uważamy, że Białystok jest nie tylko gospodarczym, społecznym i kulturalnym centrum regionu, ale także miastem akademickim, które może aspirować do roli ośrodka akademickiego. Białostoccy studenci, w liczbie około 50 tysięcy, są liczną i szczególną grupą, która dzięki wyższemu wykształceniu, podejmowanej pracy zawodowej, aktywności społecznej i rozbudzonym zainteresowaniom będzie mieć w przyszłości znaczący wpływ na różnorodne dziedziny życia miasta, w tym na powodzenie realizacji skomplikowanych procesów zachodzących na jego obszarze.
         Kierujemy się przekonaniem, że wspólnym celem społeczności akademickiej oraz władz miasta jest promowanie Białegostoku, jako otwartego na studentów, dynamicznie rozwijającego się ośrodka. Ponadto, w związku z niepokojącymi zmianami stylu życia oraz rosnącą skalą chorób cywilizacyjnych, młode osoby powinny być zachęcane do aktywności fizycznej. 
 
        Uwzględniając powyższe postulujemy wprowadzenie ulgowych stawek opłat za korzystanie z miejskiej infrastruktury sportowej, do których uprawnieni byliby wszyscy studenci posługujący się ważną legitymacją studencką, wystawioną zgodnie z przepisami o szkolnictwie wyższym.
W tym celu wnosimy o wprowadzenie zmian w przepisach regulujących opłaty za korzystanie z obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych pozostających w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku. Przypominamy, że uchwałą nr LII/611/05 z dnia 19 grudnia 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2006 r., nr 8, poz. 100) Rada Miejska Białegostoku upoważniła Pana do ustalania wysokości wskazanych wyżej opłat oraz do udzielania ulg bądź zwalniania z odpłatności za korzystanie z obiektów i urządzeń MOSIR.
       Jeżeli postulowane przez nas zmiany wykraczałyby poza wzmiankowane upoważnienie Rady, zwracamy się o zainicjowanie przez Pana stosownej procedury prawodawczej, zmierzającej do wprowadzenia ulg dla studentów bezpośrednio w drodze uchwały Rady Miejskiej Białegostoku.
Uważamy, że liczna białostocka społeczność studencka powinna mieć możliwość korzystania z miejskiej infrastruktury na zasadach umożliwiających rozwój kultury fizycznej oraz prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia. Jednym ze sposobów udostępnienia obiektów sportowo-rekreacyjnych jest wprowadzenie stawek opłat adekwatnych do możliwości finansowych studentów, dla których obecne ceny są nierzadko podstawową przyczyną ograniczonego korzystania z zasobu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
      Jesteśmy przekonani, że obniżenie stawek jednostkowych nie spowoduje negatywnych skutków dla budżetu Białegostoku. Przeciwnie – poprzez wzrost zainteresowania studentów korzystaniem z miejskich obiektów sportowych, tego rodzaju zmiana może się przyczynić do wzrostu wpływów z tytułu zarządzania miejską infrastrukturą sportowo-rekreacyjną.
         Mając na uwadze znaczenie wskazanego uregulowania dla funkcjonowania licznej rzeszy studentów białostockiego ośrodka oraz podkreślając symboliczne znaczenie tej zmiany dla dialogu prowadzonego przez władze Białegostoku z przedstawicielami lokalnych społeczności, zwracamy się o pozytywne rozpatrzenie powyższego postulatu.
 
Projekt petycji został przygotowany przez Kreatywne Podlasie i Koło Naukowe Teorii Społecznych UwB. Prowadzone rozmowy z władzami miasta dotyczące powyższej petycji zakończone zostały sukcesem. Poparcia petycji udzieliło duże grono studentów i mieszkańców naszego miasta.

Dzięki przeprowadzonej inicjatywie od 2009 roku wszyscy studenci posiadający ważną legitymację, a nie ukończyli jeszcze 26 roku życia mają możliwość korzystania z obiektów sportowych MOSiR Białystok zgodnie z cennikiem ulgowych opłat.